Quantcast
Channel: Kako na Master – INO EDUKACIJA
Viewing all 636 articles
Browse latest View live

Barselona na dlanu: sve što ste želeli da znate o studijama i životu u Barseloni!

$
0
0

Sunce sija 300 dana godišnje, hrana je ukusna skoro kao naša, palme okružuju široke bulevare, more je na dohvat ruke, a diplome priznate u celom svetu – stvarno, ko ne bi voleo da živi i studira ovde?

U Barselonu sam došla kako bih posetila univerzitete, videla naše studente za koje se ispostavilo da su se brzo odomaćili u ovom gradu i kako bih stekla utisak o tome kako izgleda njihov studentski život u jednom od najlepših gradova Evrope.

Prvi utisak

Prva stvar koja me je obradovala po izlasku sa aerodroma jeste sunce i lepo vreme nakon kišnog Beograda. Dobra vest je da nije neophodno da vas neko čeka na aerodromu, jer postoji aerobus koji vas za 5.90€ vozi do centra grada i čuvenog trga Plaza de Catalunya. Prve palme vidite još na autoputu, a kada stignete do trga, tada znate da ste u Barseloni. 

Gradski prevoz radi bez greške, autobus čekate par minuta i kartu možete kupiti kod vozača. Ukoliko znate da ćete ostati duže u Barseloni, predlažem da na automatu na metro stanici kupite 10 vožnji. Kao student izvadićete mesečne karte koje važe i za metro i za autobuse. Taksi nije skup i možete ga zaustaviti na ulici, kada je slobodan taksi svetli zelena lampica pored taxi znaka.

Šta videti u Barseloni?

Na sreću imamo divne studente u Barseloni, tako da mi je ovih nekoliko dana vodič bila Ana Vranješ koja završava MA iz marketinga na EU Business School, a ispod se nalaze mesta na koja me je ona uputila i koja i vama savetujem da ne propustite ukoliko se nađete u Barseloni.

  1. Plaza Catalunya – glavni i najlepši trg Barselone i uobičajno mesto za sastanke 
  2. La Sagrada Familia – verujem najpoznatija građevina Barselone i remek delo Antonija Gaudija
  3. La Rambla – glavna ulica za šoping i najlepša ulica Barselone, na nju izlazite pravo sa trga Katalonija
  4. Brdo Montjuic i nacionalni muzej – prelep pogled na ceo grad i luku
  5. Šetnja kroz prelepi Ciutadella park u čijoj blizini se nalazi i zoo vrt
  6. Park Guell – još jedno delo Gaudija koje je pod zaštitom UNESCA
Click to view slideshow.

Još jedna od stvari koja mi se dopala jeste da se znamenitosti nalaze na različitim stranama grada, tako da sam dosta pešačila i upoznala grad i na taj način. Upravo zbog ove činjenice, nećete osetiti veliki broj turista i lako ćete cirkulisati gradom.

Ništa nije previše udaljeno, Barselona je manja od Beograda, bulevari su široki, ravno je i zaista prijatno za šetnju.

Barselona kao biznis centar

Barselona je izrazito internacionalan grad i sedište je velikog broja kompanija i startup-ova, te ne čudi što se u ovom gradu nalazi veliki izbor fakulteta i biznis škola. Zbog činjenice da postoji mnogo kompanija koje imaju poslovnice širom sveta, engleski vam je dovoljan kako biste pronašli praksu, ali se svakako preporučuje da naučite osnove španskog. 

Nije lako pronaći odgovarajući fakultet i program kada je ponuda velika, zato vam predstavljamo univerzitete i škole sa akreditovanim programima, gde je upis preko Ino Edukacije direktan.

Fakulteti u Barseloni

U okviru svoje posete obišla sam kampuse 5 fakulteta i upoznala se sa njihovim profesorima i rukovodiocima, tako da ću vam u nastavku preneti svoje utiske i fotografije škola i kampusa.

EU Business School Barcelona – mesto gde počinje networking

Na prvom mestu se svakako nalazi broj 1 izbor naših studenata – EU Business School. Ova škola je usko fokusirana na biznis programe na engleskom jeziku koji obuhvataju marketing, menadžment, turizam, odnose s javnošću, inovacije i razvoj digitalnog doba. 

Škola je locirana u biznis centru Barselone i poseduje dve zgrade u kojima se održavaju predavanja za studente osnovnih i master studija. Učionice su nove i moderne, grupe su do 20 studenata, što garantuje posvećenost profesora. Akcenat je na timskom radu i učenju kroz projekte, a predavači su vodeći profesionalci iz svojih oblasti, pa će vam tako računovodstvo predavati bivši finansijski direktor FC Barcelona.

EUBS students
Milica Ožegović i Ana Vranješ, MA Marketing na EUBS

Ova škola je odličan izbor za sve koji uživaju učeći kroz praksu, žele da rade u internacionalnom okruženju ili da pokrenu sopstveni biznis i žele da imaju vremena za praksu i učenje jezika tokom studija.

Kao što sam napomenula, naša studentkinja Ana Vranješ završava svoje master studije upravo na EU Business School i predlažemo vam da pročitate njeno iskustvo, kao i iskustvo Ive Jeremić i uveliko zaposlenog diplomca Stefana Relića.

Click to view slideshow.

Universitat Internacional de Catalunya: UIC Barcelona – za buduće stomatologe i arhitekte

Za razliku od EU Business School koja je fokusirana na biznis programe, UIC Barcelona je veliki univerzitet koji u svojoj ponudi nudi programe na engleskom i španskom jeziku iz oblasti kao što su arhitektura, biznis, pravo, kultura, medicina, stomatologija, psihoterapija i obrazovanje.

Veliki utisak je na mene ostavila veličina kampusa i činjenica da imaju jedan kampus za arhitekturu i društvene nauke i drugi kampus koji je bolnica/laboratorije u kojima studenti imaju prave pacijente, najsavremenije laboratorije i opremu za rad, simulacije hitne pomoći i sve vezano za izučavanje medicine i stomatologije.

Ovaj univerzitet je broj 1 univerzitet u Španiji za programe arhitekture, imaju odlične radionice za vežbe i izradu maketa, a svoje studente uključuju u programe koji su organizovani u saradnji sa vladom, gde studenti rade na rešenjima koja se primenjuju u gradovima širom Španije. Rang broj 1 ima ima za studije stomatologije, koje vode čuveni španski doktori. 

Click to view slideshow.

Barcelona Management School Pompeu Fabra – veliki univerzitet za velika dela

Još jedan univerzitet koji me je impresionirao svojom veličinom i izgledom. Imaju nekoliko kampusa širom Barselone, glavni se nalazi u blizini prelepog Ciutadella parka, tako da imate lepo okruženje za odmor u pauzi od učenja i nastave.

BMS je privatni deo državnog univerziteta Pompeu Fabra koji je broj 1 u Španiji. Potpuno je akreditovan i internacionalnim studentima nudi master programe iz oblasti biznisa. Ukoliko više volite da fokus bude na učenju, da studirate na velikom univerzitetu sa kolegama koji izučavaju razne oblasti i da boravite u velikim i modernim čitaonicama i kampusu, ovaj univerzitet će vam se sigurno dopasti.

Click to view slideshow.

Global Business School Barcelona – mesto za preduzetnike

Ovo je još jedna škola fokusirana na biznis programe, što nije neuobičajno za Barselonu koja je centar razvoja biznisa. Nalaze se u novoj zgradi, svi programi su na engleskom jeziku i profesori predaju malim grupama učenika, kako bi se obezbedila što kvalitetnija nastava. 

Studenti su najviše istakli njihove MBA programe koji su zahtevni, radi se i na 4 projekta nedeljno, ali daju dobro znanje i podlogu za dalji razvoj karijere.

Click to view slideshow.

CEU Barcelona – tradicija za novi početak

Ovo je univerzitet srednje veličine, sa lepim i tradicionalnim izgledom i savremenom opremom koja je studentima na raspolaganju. Impresioniralo me je što su studentima obezbedili veliku salu sa najnovijim apple računarima.

Fakultet izgleda lepo, imaju kantinu za studente, velike čitaonice i biblioteke. Većina programa je na španskom jeziku ili pola na španskom, a pola na engleskom, tako da ovaj univerzitet preporučujemo studentima koji žele da usavrše svoje znanje španskog jezika. Svakako postoje i programi na engleskom jeziku, kao što je MA food and beverage.

U dvorištu imaju i macu o kojoj se svi zajedno brinu: studenti, profesori i zaposleni univerziteta, tako da su ljubitelji životinja i više nego dobrodošlli! 🙂

Click to view slideshow.

Na osnovu univerziteta koje smo posetili i dugogodišnjeg iskustva u radu sa studentima, ovo je naš izbor top pet univerziteta koje rado preporučujemo studentima, za koje znamo da su akreditovani i sa kojih su nam studenti preneli pozitivna iskustva sa studija.

Ukoliko vas interesuje neki od ovih univerziteta, upis je direktan i besplatan preko Ino Edukacije i detaljno ćemo vas informisati o svakom od njih i savetovati koji bi od navedenih univerziteta bio najbolja opcija za vas.

Kontaktirajte nas na broj +381615544199, putem mejla na office@inoedukacija.com ili nam pošaljite besplatan upit putem formulara ispod:

[contact-form]

The post Barselona na dlanu: sve što ste želeli da znate o studijama i životu u Barseloni! appeared first on Kako na Master - INO EDUKACIJA.


Studije u Beču na engleskom jeziku – prezentacija 17.12.2019.

$
0
0

Beč je već dugo poznat kao evropski grad u koji studenti iz bivše Jugoslavije rado odlaze na studije i započinju svoj studentski život tamo. Uz spoj tradicije, kulture, arhitekture i činjenicu da je godinama proglašavan za broj 1 mesto za život u Evropi, ne čudi što je baš ovaj grad najčešći izbor naših studenata.

Prezentacija

Zbog velike zainteresovanosti za studije u Beču na engleskom jeziku, organizujemo besplatnu prezentaciju koja će se održati 17.12. u 19h u hotelu Hilton na adresi Kralja Milana 35 u Beogradu.

Prezentaciju će držati direktorka Ino Edukacije – vodećeg centra za školovanje u inostranstvu, Ana Marija Marinković i imaćete priliku da saznate sve o studijama u Beču, stipendijama, uslovima za apliciranje i troškovima života.

Svoje viđenje studija i života u Beču daće nam i diplomirana studentkinja MBA studija sa Univerziteta Webster, Jelena Tmušić.

Ulaz je besplatan, a registracija obavezna putem formulara na kraju teksta.

Univerziteti sa programima na engleskom jeziku

Kao što većina vas zna, zvaničan jezik koji se koristi u Austriji je nemački i samim tim su na državnim univerzitetima programi na nemačkom jeziku najdostupniji. Privatni univerziteti nude programe na engleskom jeziku i dva vodeća univerziteta su: Webster i Modul.

Webster Univerzitet

  • elitni univerzitet i američki način školovanja
  • američka i austrijska diploma
  • programi na engleskom jeziku
  • aktivan alumni klub koji pomaže pri zapošljavanju i praksama
  • smeštaj

webster-vienna-ino-edukacija-1

Programi: BA International Relations, BA Management (with possible emphasis in: International Business or Marketing), BA Media Communications, BA Psychology, BA Business Administration, MA International Relations, MA Marketing, MA Psychology with emphasis in Counseling Psychology, MA Finance, MBA.

Modul Univerzitet

  • broj 1 za biznis i turizam u Austriji
  • vlasnik Privredna komora Austrije – garantuje kvalitet
  • studentske rezidencije u blizini fakulteta
  • programi na engleskom jeziku
  • pogled na ceo grad

Programi: BSc International Management, BSc Interactive Marketing, BSc Entrepreneurship and Governance, BA Hotel Management, BA Event Management, BA Tourism Management, BA Hotel Management and Operations, Master in Management, Master in Tourism Management, Master in Sustainable Development.

vienna student
”Beč, kao grad za studiranje je bio među prva tri grada sa mog spiska željenih gradova za studiranje. Pošto ne govorim nemački, već engleski jezik , Univerzitet MODUL u Beču je bio idealno rešenje. Takođe sam pronašla program koji me je zanimao, a to je International Management. Svi profesori savršeno govore engleski jezik. MODUL se nalazi na brdu (Kahlenberg) pored Beča i ima predivan pogled na ceo grad. Taj vidikovac je ujedno i jedna od atrakcija Beča.” –Tea Manojlović, BA student

Naš utisak o Beču

Nedavno je menadžerka Ino Edukacije, Nina, posetila univerzitete i studente na svom četvorodnevnom putovanju u Beču i ovo je njen utisak:

studije-na-websteru-beč
Beč je glavni grad za školovanje ljudi iz Srbije i celog Balkana već vekovima. Osim na nemačkom, sada je moguće studirati i na engleskom jeziku na Websteru i Modulu, a nemački učiti tokom studija. Već smo imali iskustva da tokom studija naši studenti u Beču veoma sazru i postanu prava gospoda i gospođice s kojima je zadovoljstvo razgovarati i sarađivati, i to jeste nešto što je jedinstveno za Beč! Odlazim sada na let za Beograd puna utisaka i sa osmehom se radujem sledećoj poseti Austriji!” – Nina Simić, savetnica za studije u Ino Edukaciji

Ukoliko Vas interesuju studije u Beču na engleskom jeziku, prijavite se za besplatnu prezentaciju putem formulara ispod:

[contact-form]

The post Studije u Beču na engleskom jeziku – prezentacija 17.12.2019. appeared first on Kako na Master - INO EDUKACIJA.

Vodimo vas u posetu Univerzitetu Fontys iz Holandije!

$
0
0

Ino Edukacija i ove godine vodi sve zainteresovane buduće studente na Open Day Fontys Univerziteta koji se održava 21. marta u jednom od najlepših studentskih gradova Holandije, Ajndhovenu. Iskusite studentski život u Holandiji iz prve ruke, prijavite se za Open Day!

Fontys Open Day

Open day je dan u godini kada Fontys Univerzitet otvara svoja vrata studentima i budućim studentima kako bi videli kako izgleda univerzitet, čitaonice, upoznali profesore, prisustvovali nekom predavanju i doneli odluku da li je ovo fakultet na kojem žele da nastave svoje obrazovanje.

Iz našeg iskustva, 90% studenata se vrati oduševljeno onim što je videlo i to bude od velikog značaja za njihov odlazak na studije u inostranstvo.

Ne samo da ćete dobiti kompletu sliku i informacije o studiranju na ovom univerzitetu, već ćete imati prilike da vidite i sam grad Ajndhoven koji je jedan od najlepših studentskih gradova Holandije. Upoznaćete i naše studente koji su već tamo na studijama i koji će vam preneti svoje utiske.

Kada: 20 – 22. mart 2020 (Leti se u petak 20. marta, Open Day je subota 21. mart i  povratak nedelja 22. mart)

Gde: Eindhoven (Ajndhoven), Holadija

Smeštaj: POTPUNO BESPLATAN (Fontys i Ino Edukacija obezbeđuju smeštaj u 3BE hostelu za dve noći)

Prevoz: Wizzair let Beograd – Eindhoven, studenti su dužni da kupe kartu na sajtu Wizzaira-a, sve ostalo je besplatno. Cena sa ručnim prtljagom nije više od 100 evra, možete sami da kupite kartu online, nema potrebe da idete u agencije. Što ranije kupite kartu, biće jeftinija. Let je direktan i traje 2 sata. Shuttle bus od Eindhoven aerodroma do centra grada je 4 evra.

Pratnja: Savetnik Ino Edukacije Nina Simić će ove godine biti vođa grupe.

Zbog velikog interesovanja potrebno je da se prijavite putem formulara na kraju teksta i prođete proces selekcije, nakon čega ćete dobiti informacije o letu i kupovini karte.

O Univerzitetu

Fontys University of Applied Sciences je državni fakultet u Holandiji koji nudi osnovne i master studije u tri kampusa: Ajndhoven, Venlo i Tilburg.

Studije su na engleskom jeziku i ovaj Open Day je fokusiran na programe osnovnih studija u kampusu Ajndhoven.

Programi koji su dostupni u Ajndhoven kampusu su:

Cena osnovnih studija zavisi od smera na koji aplicirate. Cena za Engineering, Technology, ICT i Logistic programa je 9600 evra za non-EU studente, dok je za ostale programe cena 7680 evra.

Ukoliko imate EU pasoš cena studija je 2000 evra. Izuzetak je prva godina koja košta 1041 evra. Ukoliko ste zainteresovani za master programe cena je 9760 evra.

Iskustva studenata

Dunja Alimpić i Stefan Lazarević su jedni od studenata koji su prethodnih godina sa nama posetili Open day Fontys Univerziteta i rešili da svoje studije nastave baš tamo.

Odlično su se snašli i zadovoljni su svojim izborom, a njihova detaljna iskustva pročitajte ispod.

 “Zasigurno mogu da kažem da će mi ovo biti nezaboravno iskustvo koje ću ceo život pamtiti. Ako stavimo na stranu da Holanđani dosta rade i da je uveden red u državi jos odavno, mogu da kažem da umeju i da se dobro zabave. Sve u svemu, učim i radim vredno, ali se i pritom dobro zabavljam.” Stefan Lazarević

holandija-fakulteti-na-engleskom
”Moram priznati da nikada nisam bila srećnija. Holandija je organizovana država u kojoj se zna red i poštuje se. Pretpostavljam da je mnogim studentima teško na početku da se naviknu na potpuno novo okruženje i sistem. Međutim, kada sam nakon tri dana boravka u Ajndhovenu prošetala centrom, shvatila sam da je ovaj grad, ovo mesto i ova država moj novi dom. Opet kažem, u pitanju je neki osećaj koji se ne može opisati. Oduševljena sam.” – Dunja Alimpić

Prijavite se za Fontys Open Day putem formulara ispod:

[contact-form]

 

The post Vodimo vas u posetu Univerzitetu Fontys iz Holandije! appeared first on Kako na Master - INO EDUKACIJA.

Study Abroad. in Italia Fair & Conference 2020 / Sajam studija i stipendija u Italiji!

$
0
0

Prijavite se za zvanični sajam italijanskog obrazovanja koji se održava 25. januara 2020. u prostorijama Italijanskog instituta za kulturu u Beogradu! Saznajte sve o studijama i stipendijama u Italiji direktno od predstavnika univerziteta!

Ino Edukacija i Italijanski institut za kulturu u Beogradu treću godinu zaredom organizuju sajam i konferenciju koji su posvećeni školovanju u Italiji pod nazivom Study Abroad. in Italia Fair & Conference 2020. Događaj je podržan od strane Ambasade Republike Italije i preko deset univerziteta čiji predstavnici dolaze pravo iz Italije kako bi uveličali ovaj događaj i predstavili svoje univerzitete.

Ovaj sajam je svake godine izuzetno posećen, a ove godine sve posetioce u sklopu sajma očekuje i konferencija organizovana u sardnji sa Italijanskim institutom za kulturu i Ambasadom Republike Italije.
Konferencija će trajati tokom celog dana sajma i obuhvatiće teme za koje dobijamo najviše pitanja od studenata, kao što su procedura upisa, stipendije, portfolio, viza i život u Italiji.

Vreme i mesto održavanja sajma i konferencije

Beograd 
subota, 25. januar
12h do 18h
Italijanski institut za kulturu Beograd
(Kneza Miloša 56)

Podgorica
četvrtak, 13. februar
12h do 18h
Hotel Hilton
(Bulevar Sv. Petra Cetinjskog 2)

Ulaz je besplatan, a registracija obavezna putem formulara na kraju teksta.

Učesnici

Na zvaničnom sajmu italijanskog obrazovanja učestvuje desetak pažljivo odabranih univerziteta i škola čiji predstavnici dolaze direktno iz Italije kako bi upoznali naše studente koji su zainteresovani za osnovne i master studije u Italiji i predstavili svoje univerzitete i škole.

Agenda konferencije

6_Ino-Study-Abroad-Italy-Story-200117

Ulaz je besplatan, a roditelji su i više nego dobro došli da nas posete zajedno sa učenicima i studentima. Nije potrebna odvojena prijava za predavanja i radionice.

Pripremite svoja pitanja i vidimo se na sajmu!


 

The post Study Abroad. in Italia Fair & Conference 2020 / Sajam studija i stipendija u Italiji! appeared first on Kako na Master - INO EDUKACIJA.

Naši utisci iz Švajcarske – studije na visini ⛰️

$
0
0

Utisci iz Ženeve

Imala sam priliku da kao mentor Ino edukacije posetim fakultete Swiss Education Group u Montrou i da uživam u svim čarima studija u Švajcarskoj!

studije u svajacarskoj

U okviru ove prestižne obrazovne zajednice se nalazi 5 fakulteta iz oblasti hotelijerstva, turizma, kulinarstva i menadžmenta – Cezar Ritz, Hotel Institute Montreux, Swiss Hotel Management School,IHTTI School of Hotel Management  i Culinary Arts Academy. 

Kada sletite na ženevski aerodrom, imate direktan izlaz na železničku stanicu. Odmah kupujete kartu na automatu i nastavljate na peron. Treba vam oko sat vremena do Montroa. Vožnja je prilično uzbudljiva, s obzirom na pogleda na jezero i veoma ugodnu vožnju.Grad je prilično mali, ima svega oko 4000 stanovnika, ali je simpatično uređen i veoma čist. Koleginica i ja smo imale tu sreću da već bude postavljen Christmas Market, koji nam je upotpunio prazničnu atmosferu i doprineo da grad dobije novi šarm. Inače je grad prepoznatljiv po novogodišnjem marketu, stoga bude mnogo više posetilaca i turista nego inače. Postavljen je na šetalištu tik uz Ženevsko jezero koje upotpunjuje lepotu doživljaja.

Cezar Ritz College – duh prestiža i tradicije

Narednog jutra započeli smo obilazak odlaskom u Cezar Ritz. Škola je udaljena pola sata autobusom od centra Montroa. Usput svedočite nestvarnim pejzažima. Kao da ste se našli i sami u reklami za Milka čokoladu! 🙂 Sve sobe u kojima su smešteni studenti, učionice, ceo kampus škole gleda na jezero, tako da imate priliku da uživate u pogledu 24/7! Sve škole su smeštene u nekadašnjim hotelima, tako da su prostorije luksuzne i udobne. Ono što je najinteresantnije jeste da, od čišćenja soba do kuvanja obroka, organizovanja događaja i slično – sve to obavljaju sami studenti!

cesar-ritz-colleges-hotel-school-ritz-paris@2x.jpg

Suština cele edukativne grupe je da svoje studente nauče profesionalizmu i disciplini, ali i empatiji, akademskim i kulturološkim standardima. U obavezi ste da od ponedeljka do petka nosite uniforme, da vam nokti i frizura budu sređeni, a da momci obavezno budu obrijani. Cezar Ritz prostorije su veoma upečatljive zbog niza predmeta koje je ostavio Anton Mosiman, jedan od najpoznatijih kuvara na svetu i osnivač škole. Stoga ćete imati priliku da u hodnicima vidite niz njegovih fotografija sa poznatim ličnostima za koje je kuvao, kao i pisma i torte od britanske kraljevske porodice kao znak zahvalnosti.

cezar ritz colleges ino edukacija.jpg

Cezar Ritz kao škola akcenat stavlja više na kulinarstvo i ugostiteljstvo. Škola je opremljena najsavremenijom hoterlijerskom i kulinarskom opremom, na raspolaganju su vam je sve neophodno oruđe za uspešan rad. Na prvoj godini, svaki od brucoša dobija Ipad i potrebne knjige za učenje.

Hotel Institute Monteux

Ovaj fakultet je drugačiji jer pruža hospitality programe u kombinaciji sa ljudskim resursima, menadžmentom, biznisom i finansijama. Čak i da se u toku osnovnih studija odlučite za neku drugu oblast ili se zainteresujete više za biznis, možete bez problema upisati bilo koji drugi master program, na univerzitetima širom sveta. Pojedini studenti iz HIM-a su se nakon studija zaposlili u Tesla Motors-u, s obzirom da tržište postaje sve više svesno značaja usluge i uslužnosti (hospitality) kao oruđa zahvaljujući kome će kompanije moći da se izdvoje. Mogućnosti su neograničene!

HIM poseduje nekoliko zgrada u okviru kampusa, logo vašeg univerziteta je svuda po gradu – nikada nećete imati utisak da ste se izgubili! 🙂 U okviru škole je nebrojano kutaka i student lounge-a za opuštanje, učenje, druženje, i sve to uz šoljicu Starbucks kafe koja vam je na fakultetu dostupna ceo dan. 

“Tell me and I forget. Teach me and I remember. Involve me and I learn.” – Benjamin Franklin

Ono što je na mene ostavilo najveći utisak jeste to da fakultet, koji god da je u pitanju od navedenih, konsultuje studente za sve. Naime, ukoliko treba nešto novo da se uvede ili da se renovira neka od prostorija, menadžment fakulteta izloži ideju nekoliko grupa studenata koji dobiju zadatak da napišu projekat. Posle nekog vremena se bira koji projekat najviše odgovara zadatku.

hotel institute montro.jpg

Već od kad ste brucoš, učite o osnovama project management-a i već ste na samom početku sposobni i da sastavite isti! S tim u vezi je vrlo iznenađujuć stav gde fakultet nije “najpametniji” i gde se zapravo ima poverenja u studente, kao i sluha za njihove potrebe. Druga stvar su prakse. U toku osnovnih studija u obavezi ste da imate praksu dva puta. Savetuje se da vam prva bude u Švajcarskoj, gde će vam minimalna plata biti oko 2200 franaka. U drugoj godini studija možete izabrati da odete gde god poželite – od Islanda do Bora Bore! Uz to, imaćete potpunu podršku fakulteta koji će sve učiniti da spoji vaše želje i kvalitet prakse.

Swiss Hotel Management School i Culinary Arts Academy

Idemo dalje u obilazak! Sledeći fakultet koji smo posetili se nalazi na nešto specifičnijoj lokaciji – u palati smeštenoj na 1400m nadmorske visine sa pogledom koji oduzima dah i u potpunosti dočarava duh Švajcarske i njenih pejzaža. Swiss Hotel Management School se razlikuje od ostalih škola Swiss Education Group po tome što su svojoj ponudi pored hospitality programa pruža i design management program.

Prvi semestar je isti za sve studente osnovnih studija, te nakon toga možete odlučiti da li će vam fokus biti na ugostiteljstvu ili menadžmentu dizajna. Zajedno sa SHMS-om, u prostranoj palati je smeštena i Culinary Arts Academy koja svakako stavlja akcenat na kulinarstvo. Palata je toliko velika da u okviru svoje škole imate nebrojano soba, kuhinja, salona, sopstveni teatar, ali isto tako i ogromnu salu u kojoj ćete sami priređivati i planirati važne događaje, dočekivati poznate ličnosti, ambasadore i zvaničnike. 

Naš utisak

Utisak bajke je zagarantovan, sigurnost i kvalitetno obrazovanje se podrazumeva, s obzirom da, ukoliko se odlućite za neki od fakulteta iz Swiss Education Group, dobićete najbolje obrazovanje, kontakte i diplomu na svetu iz oblasti hotelijerstva, ugostiteljstva, menadžmenta i kulinarstva! 

montro svajcarska

Besplatna prijava i stipendije preko Ino Edukacije

Ukoliko vas je naše iskustvo zainteresovalo za studije u Švajcarskoj, javite nam se da zakažemo besplatan sastanak i besplatno slanje prijave. Za bolje kandidate dostupne su stipendije za umanjenje školarine.

[contact-form]

The post Naši utisci iz Švajcarske – studije na visini ⛰️ appeared first on Kako na Master - INO EDUKACIJA.

Planirate na studije u inostranstvu? Ovo su trendovi u 2020!

$
0
0

Ako u Novoj 2020. godini želite da upišete fakultet u inostranstvu, obratite pažnju na 4 glavna trenda u međunarodnom obrazovanju. Već treći put Ino Edukacija vam donosi novosti za narednu godinu u kratkom tekstu!

Evropa popularnija za studije od Severne Amerike

Ima dosta razloga zašto se studenti radije odlučuju za Evropu od Amerike i Kanade, i još više će se odlučivati u 2020. Glavni faktori su blizina Evrope, daleko niže školarine, lakše dobijanje vize, bolje rangirani univerziteti kada se uporede po ceni i veća dostupnost stipendija. Pošto su sada studije na engleskom dostupne gotovo u svim zemljama Evrope (uključujući i Srbiju) studenti će radije birati studije npr. na državnom univerzitetu Ca Foscari u Veneciji za 1200 evra, nego za 40000 dolara negde u Americi. Svake godine u Evropi ima sve više studijskih programa na engleskom jeziku, te studenti lakše nalaze interesantne programe bliže kući. Za Ameriku će nastaviti da budu zainteresovani studenti koji su izdvojili velika sredstva ili računaju na sportsku stipendiju. Svakako tim Ino edukacije savetuje da se studenti prijave na više univerziteta, shodno svojim željama, kako bi bili sigurno upisani na studije koje žele. Naravno, Amerika ostaje lider kada govorimo o stipendijama za doktorske studije, kvalitetnim programima i širokoj lepezi izbora.

grand-central-station-690180_1280

Teže do studentskih i Work&Travel viza za Ameriku

Od kada je Tramp na vlasti oseća se rigidnija vizna politika, a posebno u zemljama poput Srbije, koje beleže veliki broj pojedinaca koji su ostali “na crno” u SAD-u. Za Work&Travel program (J1 visa) čak više od polovine studenata bude odbijeno za vizu. Ono što je problematično sa američkom vizom je što SAD, Kanada, Velika Britanija i Australija dele međusobno konzularne podatke, i onda se vaša odbijenica pojavljuje u sistemu ovih država kada kod njih aplicirate za vizu. Sličan trend važi i za studije, mi u Ino Edukaciji smo takođe doživeli da studenti koji imaju sve papire i primljeni su na fakultet budu odbijeni za studentsku vizu. Trend koji smo takođe uvideli da devojke lakše dobijaju vizu za Ameriku od momaka, jer žene se teže odlučuju da ostanu na “crno”. Zato, za vizu se treba veoma dobro pripremiti i imati traženu finansijsku garanciju – tada uglavnom nema problema.

christmas-market-4705877_1280

Za Nemačku još viši zahtevi za znanje nemačkog jezika

Od marta 2020. Nemačka će liberalizovati svoje tržište rada, te će se radna viza lakše dobijati. Iz ovog razloga mnogi studenti žele da studiraju upravo u Nemačkoj. Međutim, trend je da većina univerziteta traži C1 ili C2 sertifikat nemačkog jezika, poput Goethe ili TestDAF. I dalje postoji par univerziteta poput TU Munchen koji i dalje primaju sa B2, ali ovo će se vrlo brzo promeniti, i bez C1 teško da će moći da se studira ili dobije viza.

brexit-4011711_1280.jpg

Brexit neće uticati na srpske studente, ali ni na EU studente u 2020

Verovatno je da će se Brexit konačno desiti 31.januara 2020 i to će dugoročno uticate na status EU studenata, međutim u 2020. godini neće biti nikakvih promena. Za studente sa srpskim pasošem svakako nema promena ni sada ni kasnije, a za EU studente ostaje da se vidi. Predviđa se da narednih 3-5 godina neće biti većih promena, jer UK univerziteti žive i od studenata iz EU i nije im lako da ih se odreknu, jer EU studenti imaju niže školarine i mogu da uzimaju zajam za svoje celokupno školovanje. Dugoročno, Brexit jeste dobar za srpske studente, jer će biti manje zainteresovanih za UK, pa će biti lakše upisati studije ili dobiti stipendiju.

Ino Edukacija želi vam srećne praznike! Čitajte nas i u 2020!


Ako želite na studije u inostranstvu pošaljite nam besplatan upit ino edukacija logo border

[contact-form]

The post Planirate na studije u inostranstvu? Ovo su trendovi u 2020! appeared first on Kako na Master - INO EDUKACIJA.

Besplatne konsultacije za studije turizma i hotelijerstva u Švajcarskoj! Business & Hotel Management School BHMS

$
0
0

Ukoliko vas interesuju studije turizma, hotelijerstva ili kulinarstva – Švajcarska je zemlja sa broj 1 programima iz ovih oblasti! BHMS je jedna od najpriznatijih škola sa alumni studentima koji su zaposleni u luksuznim hotelima širom sveta!

O BHMS školi i programima

BHMS je prestižna škola za menadžment i hotelijerstvo koja je locirana u Lucernu. Škola je poznata po jedinstvenom sistemu studiranja gde studenti 6 meseci stiču kvalitetno teorijsko znanje i nakon toga 6 meseci to znanje primenjuju tokom prakse koja je plaćena!

Pored plaćene prakse, još jedna prednost BHMS univerziteta je što posle svake godine dobijate diplomu i određeno zvanje, a nakon tri godine diplomu osnovnih studija za programe:

  • Culinary Arts
  • Global Business Management (postoji opcija da se na trećoj godini kandidate prebace na biznis ukoliko se ispostavi da ih ne zanima hotelijerstvo)
  • Hotel and Hospitality Management

Master studije traju godinu dana, na engleskom su jeziku i programi su:

  • M.Sc. Degree in International Hospitality Business Management
  • M.Sc. Degree in Global Business Management
  • MBA Dual Degree (sa York St John University) – minimum 2 godine radnog iskustva

U ponudi je i dvonedeljni Summer Program za srednjoškolce.

Cena školarine je oko 28 000€ i u cenu su uključeni školarina, smeštaj, hrana, apliciranje.

‘’ Sama ulica u kojoj se nalaze škola i internat smeštena je na 6 minuta (peške) od starog grada, koji je ujedno i centar Lucerna, i veoma blizu železničke stanice, koja će vam kao studentu biti veoma bitna stvar. Kuhinje u kojima radimo i učimo su odlično opremljene, imamo prilike da učimo od sjajnih chef kuvara i majstora ovog posla. Takođe, sami studenti svakodnevno pripremaju hranu za celu školu, tako da smo od početka veoma orijentisani na praktičnu nastavu i svaki dan naučimo nešto novo.’’ 

Marija Vranješ, Culinary Arts

Besplatne konsultacije

Ukoliko vas interesuju studije na ovom Univerzitetu i želite da saznate više informacija, pozivamo vas da zakažete besplatan sastanak sa predstavnikom BHMS škole, gospodin Dragoš Vasilescu, koji će se održati 31. januara u prostorijama Ino Edukacije.

Prijavite se putem formulara ispod i dobićete termin svog sastanka:

[contact-form]

The post Besplatne konsultacije za studije turizma i hotelijerstva u Švajcarskoj! Business & Hotel Management School BHMS appeared first on Kako na Master - INO EDUKACIJA.

UIC Barcelona

$
0
0

Ukoliko vas interesuju studije arhitekture u Španiji UIC je univerzitet koji je broj 1 za to! Pored arhitekture možete studirati i ekonomiju, stomatologiju, pravo, bioinženjering i biti u jednom od najlepših gradova Evrope.

Universitat Internacional de Catalunya UIC

Univerzitet UIC je lociran u prelepoj Barseloni i poseduje dva kampusa koji se nalaze u neposrednoj blizini. U pitanju su veliki kampusi gde je jedan fokusiran na društvene nauke i posebno na studije arhitekture, a drugi na medicinske i biološke nauke koji je opremljen najsavremenijim laboratorijama i simulacijama hitne pomoći. Ima oko 8000 studenata i studije na španskom i engleskom jeziku.

Univerzitet je visoko rangiran na svim priznatim svetskim listama, a po Šangajskoj listi je proglašen za broj 1 u Španiji.

Život u Barseloni i kampusi

Kao što smo spomenuli, studenti pohađaju nastavu u dva kampusa. U svakom od njih pronaći ćete prostrane učionice, čitaonice, studentsku menzu sa odličnim izborom hrane i prostrano dvorište za odmor i uživanje. Kampus fokusiran na health departman je nov, moderan i savremeno opremljen. Poseduje laboratorije, deo za hitnu pomoć i ordinacije gde studenti rade sa pravim pacijentima.

Malo je reći da je Barselona prelep grad i teško da bi neko imao zamerku za život na mediteranu. Narod je opušten i vrlo sličan nama, tokom cele godine je sunčano i pored pogleda na prelepu arhitekturu koja krasi Barselonu, možete i uživati u pogledu na more i luku. Noćni život je jedna od omiljenih stvari naših studenata i činjenica da se svugde stiže brzo zbog dobro regulisanih saobraćajnih linija i metroa. Pročitajte tekst INO tima nakon posete Španiji i pogledajte naše utiske i preporuke.

Parc Ciutadella (8)

Studije arhitekture

UIC je prepoznat po broj 1 programu za studije arhitekture u Španiji! Svaka godina studija ima svoje učionice i radionice, veliki je akcenat na radu na projektima i pravljenju modela i obezbeđeni su im svi uslovi i alati za izradu. Rad sa alatima je na početnim godinama uvek pod nadzorom.

Tokom studija imaju projekat sa državom gde studenti projektuju deo manjeg grada/naselje u Španiji i idu regularno na tender. Ukoliko njihov projekat bude odabran, on se i realizuje, što je neretko slučaj. Zar nije uzbudljiva ideja da možete završiti studije i biti zaslužni za uređenje jednog dela u španskom gradu?

Programi

U ponudi su osnovne i master studije na engleskom, španskom jeziku ili pola-pola. Dužina osnovnih studija varira od programa, a master studije traju godinu dana. Programi su iz oblasti arhitekture, biznisa, društvenih nauka, prava, medicine i zdravstvenih nauka, stomatologije, psihoterapije i obrazovanja.

Programi na engleskom jeziku su:

  • Bachelor’s Degree in Business Administration and Management
  • Bachelor’s Degree in Dentistry
  • Bachelor’s Degree in Architecture
  • Master’s Degree in Entrepreneurial Financing: Venture Capital and Private Equity – Official
  • Master’s Degree in International Cooperation: Sustainable Emergency Architecture
  • Master’s Degree in City Resilience Design and Management
  • Master’s Degree in Arts and Cultural Management
  • Postgraduate Degree in Teaching English as a Foreign Language (On-site, via video conference or via recording)
  • Postgraduate Degree in Marriage and Family Education – English Programme (Online)
UIC Barcelona (19)
UIC Barcelona kampus

Cena studija i apliciranje

Cena studija zavisi od izbora programa i kreće se od 9 300€ do 14 000€ po godini i univerzitetu se plaća naknada prilikom apliciranja u iznosu od 130€. Studije počinju u septembru, a moguće je aplicirati do aprila (maj ako ima mesta).

Za osnovne studije je moguće aplicirati za stipendiju na osnovu uspeha, dok za master studije nema stipendija.

Prijava i upis su direktni preko Ino Edukacije, a pored standardne dokumentacije i sertifikata jezika,  za master programe vas očekuje intervju, dok za osnovne studije imate prijemni u zavisnosti od izbora programa (opšta kultura, psihološki test, crtanje).


Ukoliko vas interesuju studije u Španiji, pošaljite nam besplatan upit:

[contact-form]

The post UIC Barcelona appeared first on Kako na Master - INO EDUKACIJA.


Koje stipendije su nam dostupne za studije u inostranstvu u 2020/2021?

$
0
0

Donosimo vam pregled dvanaest punih nacionalnih stipendija koje su dostupne građanima Srbije u 2020/2021 godini za studije u inostranstvu.

Nacionalne stipendije za full-time degree (cele studije) najčešće insistiraju da se studira na lokalnom jeziku i veliki je akcentat upravo na jeziku. Ovo su države koje dodeljuju pune stipendije za studente iz Srbije.

Stipendija za studije u Francuskoj

Ova stipendija se dodeljuje za master studije i veoma je poželjno znanje francuskog jezika. Prijave idu preko Francuskog instituta, rok za prijavu je 16. mart 2020. Važi samo za državne univerzitete. Svake godine oko 750 studenata odabere Francusku za nastavak svojih studija, tako da je ovo prilika koju vredi iskoristiti!

DAAD stipendija za studije u Nemačkoj

Dodeljuje se takođe samo za master studije i znanje nemačkog jezika je skoro pa obavezno na C1 nivou, i na tome se veoma insistira. Rok za prijavu je 15. novembar 2020. za studije 2021. Prijava je za sve smerove, obimna je i treba krenuti bar dva meseca ranije sa pripremama. Važi samo za državne univerzitete. Postoji i izdvojena prijava samo za studije arhitekture i umetnosti. Prijava ide preko beogradskog DAAD centra.

Chevening stipendija za studije u Velikog Britaniji

Veoma prestižna stipendija za master studije u Velikoj Britaniji traži kandidate koji imaju visok prosek kao i određeni društveni angažman (prim.red.), ili planove kako Srbija može da napreduje kao društvo. Zahteva se da kandidati imaju bar dve godine radnog iskustva. Prijava ide preko Chevening sajta, i otvoriće se u avgustu za studije 2021. Rok za prijavu je uvek prva nedelja novembra za narednu godinu. Dobitnica Chevening stipendije, Aneta Goranović, je za Kako na master rekla kako proces apliciranja za stipendije i master studije treba razumeti kao ozbiljnu misiju i dodatni posao. Stipendija pokriva i studije na INO partnerskim univerzitetima – London South Bank Univesity i Brunel University London, te ako se prijavljujete na ove univerzitete, besplatno šaljemo prijavu.

Dodela-stipendija-Chevening-Britanska-ambasada-Beograd

Stipendija za studije u Koreji

Stipendija se dodeljuje za master i doktorske studije na korejskom jeziku. Stipendija je puna i uključuje prvo godinu dana intenzivnog učenja korejskog jezika, pa ako studenti polože test korejskog jezika, onda nastavljaju akademske studije. Rok za prijavu je 15. mart 2020. i prijava ide preko korejske ambasade.

Stipendija za studije u Kini

Za Kinu postoje različite stipendije preko njihovog nacionalnog portala Campus China. Rok za prijavu je 1.april 2020.

Stipendija za studije u Češkoj

Republika Češka dodeljuje stipendiju za sve nivoe studija, za studije na češkom jeziku. Za 2020/2021. godinu stipendija neće biti dodeljena.

Stipendija za studije u Švedskoj

Veoma popularna stipendija, mada Švedski Institut daje manje stipendija za naše studente nego ranije, pa se teško dobija. Ne postoji kvota samo za Zapadni Balkan, već smo u kvoti zajedno sa Turskom, te se dodeljuje 15 stipendija za celu Tursku i ceo Zapadni Balkan. Stipendija se dodeljuje samo za određene master programe, ovo je spisak od ove godine. Prijava za 2021. podrazumeva prvo prijavu za studije preko University admission sajta do 15. januara gde je application fee 100 EUR, pa zatim prijavu za samu stipendiju preko sajta Švedskog instituta početkom februara 2021. Od kandidata se očekuje da ima bar dve godine radnog iskustva, lidersko iskustvo, kao i iskustvo u civilnom sektoru ili sektoru javne uprave.

stockholm-1824368_960_720

Stipendija za studije u Turskoj

Dodeljuje se za osnovne i master studije u Turskoj, sledeći rok za prijavu za Turkey Success scholarship je oktobar-novembar 2020, dok je za standardnu stipendiju rok za prijavu 15. januar 2021. Dodeljuju se i stipendije za istraživače, sve informacije su dostupne ovde.

Stipendija za studije u Italiji

Studije u Italiji su veoma popularne među našim studentima, što zbog povoljnih školarina, što zbog najvećeg broja dostupnih stipendija. Postoji tri vrste stipendija: univerzitetske, regionalne i nacionalne. U našem tekstu Stipendije za studije u Italiji ćete pronaći detaljan opis svake od njih.  Rok je uglavnom u maju za tekuću godinu, Italijanski institut za kulturu objaviće uskoro poziv. Veoma je važno da znate italijanski na B2 nivou, jer ti kandidati imaju prednost. Ovo su uslovi iz 2018.

pexels-photo-2960792

Stipendija za studije u Mađarskoj – Stipendium Hungaricum

Ovo je puna stipendija za osnovne i master studije u Mađarskoj, koja se dodeljuje samo za određene teme, tako da pre apliciranja proverite programe koji su obuhvaćeni. Rok je uvek 15. januar za tekuću godinu, te je sledeći rok 15.01.2021. Šta sve obuhvata stipendija i kako se aplicira pročitajte u tekstu Stipendija za studije u Mađarskoj.

Stipendija za studije u Americi Fullbright

Fullbright je najpoznatija akademska i istraživačka stipendija za studijske boravke u Americi. Stipendija se dodeljuje za master studije ili za Post-Doc istraživačke boravke. Rok za master prijave je septembar 2020. za studije u 2021. i dodeljuje se samo za određene teme koje su navedene na sajtu, uglavnom za društvene i političke nauke. Stipendije administrira Američka ambasada u Beogradu. Iskustvo sa Fulbright studija pročitajte ovde.

Stipendija Erasmus Mundus (Erasmus+) za studije u EU

Ovo je joint-degree stipendija za studije na više univerziteta u više zemalja koje finansira Evropska komisija. Ovo nije stipendija za Erasmus razmenu, već za cele master studije. Zato je konkurencija velika i traže se kandidati sa visokim prosekom i jakim cv-jem. Od ove godine Srbija je programska zemlja Erasmus programa, što znači da se sada dodeljuju stipendije od 500 EUR mesečno i da su školarine niske. Generalno, Erasmus Mundus stipendije su pune, ali stipendije za troškove života nisu velike.

Za stipendiju i studije se aplicira odjednom i na ovom linku je spisak svih Master programa. Studije su uglavnom na engleskom jeziku, ali mogu biti i na dva evropska jezika. Uslovi i rokovi variraju od programa do programa. Stipendije za joint-degree doktorske studije su ukinute i sada se sve za doktorate i istraživački rad administrira kroz Marie Curie stipendiju.

banner


Ukoliko Vas interesuju studije u inostranstvu, pošaljite nam direktan upit:

[contact-form]

The post Koje stipendije su nam dostupne za studije u inostranstvu u 2020/2021? appeared first on Kako na Master - INO EDUKACIJA.

Iskustvo sa studija u Belgiji

$
0
0

Belgija je mirna, uređena i visokorazvijena zemlja koja je veoma pogodna za osnovne i master studije. Donosimo vam intervju sa Anjom Popović, studentkinjom na Karel de Grote univerzitetu u belgijskoj prestonici mode i dijamanata Antverpenu!

studije-u-belgiji

Zašto si se odlučila za studije na KDG Antverpen?

Nakon dužeg istraživanja fakulteta po Belgiji, odlučila sam se za KDG. Belgija nudi kvalitetno obrazovanje na flamanskom kao i francuskom jeziku, od pre nekih 10 godina su počeli da nude osnovne studije na engleskom jeziku. Program mog smera, razgovori sa profesorima, iskustva studenata kao i reputacija univerziteta su mi pomogli da se odlučim. Takođe lokacija, u samom centru Antverpena je veoma praktična. Ako bih mogla da poredim Antverpen sa nekim gradom u Srbiji to bi bio Novi Sad. Antverpen poseduje istu toplinu i prihvata strance otvorenog srca. 

Da li možeš da nam kažeš nešto više o ovom Univerzitetu?

KDG ili Univerzitet Karla Velikog je osnovan 1994. godine kao državni univerzitetski koledž. Okuplja vodeće belgijske predavače kao i eksperte iz celog sveta. Broji preko 13 000 studenata, ima 9 kampusa i nalazi se u studentskom gradu. Antverpen nije poznat jedino po dijamantima već i po činjenici da je studentski grad. KDG poseduje veoma široku mrežu kontakata i veliki broj škola sa kojima sarađuje u ERASMUS programu. U zavisnosti od oblasti studiranja, brzina zapošljavanja prosečnog studenta nije duža od 3 meseca. Svi programi su povezani sa privredom i završna godina je uvek orjentisana ka projektima ili praksi. 

studije u belgiji

Naši studenti retko kad prvo pomisle na Belgiju kada žele da studiraju u inostranstvu, a u stvari Belgija ima veoma dobre uslove za studente. Kakvo je tvoje iskustvo kao studenta u Belgiji?

Sem dobrih uslova koje školovanje pruža postoje i druge povlastice koje studenti dobijaju. Počev od popusta za bioskope, prodavnice, kupovinu namirnica preko mogućnosti studentskog zapošljavanja. Studenti koji rade su društvena norma u Belgiji, to sa sobom nosi razne poreske olakšice kao i finansijsku dobit. U toku godine studenti mogu da rade 475 sati. Prosečna dnevnica za 8 sati rada je €95. Usklađivanje studiranja i posla je moguće i možete da radite govoreći samo engleski jezik. Poznavanje flamanskog ili fransuckog je svakako bonus.   

Po čemu se studije na KDG i u Belgiji razlikuju od studija u Srbiji?

Pristup studentima i samoj materiji su veoma različiti. Srbija i dalje poseduje poprilično teorijski zasnovano stanovište, dok Belgija ide ka primeni. Projekat je reč koja najbolje opisuje sistem visokog obrazovanja u Belgiji. Njihovo verovanje jeste da jedino kroz primenu znanje može da se uveća i utvrdi.  

antverpen studije belgija

Kaži nam više o programu koji studiraš?

Naziv mog smera je Međunarodni Menadžment. I mogu da potvrdim da je reč međunarodno prisutna u svim aspektima. Trenutno imamo studente iz preko 50 zemalja sveta, profesori takođe dolaze iz raznih krajeva. Predmeti su podeljeni na osnovne teorijske kao što je računovodstvo, osnovi ekonomije, ali takođe imamo i IT predmete kao i predmete vezane za lični razvoj i rad u grupama. Treća godina može da se studira na nekom drugom univerzitetu, a drugi semestar je rezervisan za praksu. Studenti koji dolaze iz Srbije mogu da ostanu na praksi u Belgiji ali isto tako mogu i da izaberu bilo koju drugu državu sveta. Zaista smatram da KDG pruža odlučne prilike svakom ko je spreman da ih iskoristi. 

Da li se baviš nekim projektima ili aktivnostima pored studija na KDG? Da li KDG podržava studente u tome?

Što se vannastavnih aktivnosti tiče postoji puno podrške od strane KDG-a. Postoje radionice za mlade preduzetnike, radionice o ličnom napredku, radionice za buduće lidere. Moja trenutni projekat je koordinacija poslovnog putovanja za 40 studenata. Takođe predstavljam univerzitet na međunarodnim sajmovima i konferencijama.

belgium-1748927_1280

Za kraj, koji su tvoji planovi posle studija?

Pošto sam već dobila ponude za prakse kao i za zaposlenje, moji kratkoročni planovi su okrenuti ka tome, a kada se ispune uslovi planiram da završim MBA. 

Hvala Anji na iskustvu, želimo  ti puno sreće! Ino tim 🙂


Ako želite da studirate u inostranstvu pošaljite nam direktan upit ino edukacija logo border

[contact-form]

The post Iskustvo sa studija u Belgiji appeared first on Kako na Master - INO EDUKACIJA.

Sve je napravljeno da budem najbolja verzija sebe – intervju sa Anitom Mitić

$
0
0

Master studije posle deset godina rada u NVO sektoru unele su veliku promenu u njen život. Donosimo vam intervju sa Anitom Mitić, doskorašnjom direktorkom YIHR-a, studentkinjom u Teksasu i dobitnicom prestižne Fulbright stipendije.

Kako je živeti u Teksasu? Kada neko spomene Teksas uvek pomislimo na kauboje, velike bifteke i velika prostranstva…

Ne kaže se bez razloga: sve je veće u Teksasu, jer stvarno jeste. Ali ono što će meni zauvek ostati najveći utisak Teksasa je koliko su ljudi fini i topli i mislim da se po tome Teksas najviše razlikuje od ostatka Amerike. Naravno ukoliko dođete ovde, videćete kauboje na svakom koraku, ali videćete i grad kao npr. Ostin, koji je neverovatno urban i zabavan. Teksas je zaista i jedno i drugo. Ono što je još posebno je teksaški ponos, tako da se mora voditi računa kako se odnosite prema kulturi ove države.

stipendije za ameriku

Studiraš na velikom Texas A&M univerzitetu, koji se nalazi u centralnom Teksasu, između Ostina i Hjustona, u velikom kampusu. Kakvo je tvoje iskustvo biti u velikom kampusu, a u malom mestu?

Preseliti se u ovako mali grad iz Beograda je definitivno jedan od najvećih izazova, bar za mene koja nikada nisam živela u malom gradu. Sa druge strane Texas A&M je toliko veliki kampus da ima 10 autobuskih linija samo unutar kampusa. Ono što je dobro jeste da je sve, ali apsolutno sve ovde napravljeno za dobrobit studenata i postoji toliko programa i događaja da nikada nije dosadno. I to je zaista olakšavajuća okolnost. Ipak, nije lako živeti u mestu u kome nema ništa sem univerziteta, što to nam ipak omogućava da se apsolutno posvetimo studijama. Još jedna dobra okolnost je to što je za razliku od Texas A&M-a, Bush škola je zaista mala, što nam omogućava da imamo časove u malim grupama i individualan odnos sa profesorima.

studije u americi

Odabrala si Master International Affairs, program International Affairs and Security, na Bush School of Government and Public Service. Kakvi su ti utisci za sada, kada je prošao prvi semestar?

Prvi semestar je prošao super. Na početku je bilo puno izazova jer je Bush škola izuzetno zahtevna, a meni je ovo prvi put da studiram na engleskom jeziku. Takođe trebalo mi je vremena da se naviknem da drugačiju kulturu u učionici, kao i na to kako funcioniše ceo sistem. Ali kada je prošao taj prvobitni šok, onda je sve bilo baš fenomenalno.

Najveći utisak u prvom semestru je definitivno otkiće da ja studiram u sistemu u kome je sve napravljeno da budem najbolja moguća verzija sebe.

Ponekada mi se dešavalo da radim i više nego što profesori traže, jer mi je toliko interesantno i zanimljivo to što učimo. Takođe, pošto nas je na časovima 10 do 25 (nikada više od toga), profesori imaju uslove da nas motivišu i guraju da budemo što bolji. I u takvom sistemu, potpuno je prirodno da napreduješ.

Da li je izbor tvojih Master studija vezan za tvoj dugogodišnji rad u civilnom sektoru? Da li misliš da ti radno iskustvo pomaže sada u studijama?

Ja sam se odlučila za program koji je potpuno drugačiji od onoga što sam ranije radila, jer sam htela da proširim svoje vidike. I tako je i ispalo, samo što sada učim da gledam na iste stvari, ali iz drugačije perspektive i to je zaista neverovatno iskustvo. Da je meni posle 10 godina radnog iskustva lakše, sigurno da jeste  ali sa druge strane čovek mora biti otvoren da čuje i pokuša da razume drugačije mišljenje.

fulbright

Dobitnica si prestižne Fulbright stipendije, Da li možeš da nam kažeš više o ovoj stipendiji?

Osnovna uloga stipendije jeste naravno da dođete u Ameriku da studirate, ali iskreno ova stipendija je mnogo više od toga. Prvo što automatski dobijate sistem podrške koji vam olakšava život na svakom koraku, a drugo što niste sami, jer Fulbrajt studenata ili alumnista ima skoro na svakom univerzitetu u Americi i oni atomatski postaju vaša porodica. A to puno znači. Naravno, Fulbrajt otvara mnoga vrata i postoji veliko poštvanje za studente koji su i Fulbrajtovci, ali i očekivanja su veća.

Da li si polagala TOEFL ili GRE testove? Šta ti je bio najveći izazov tokom aplikacionog procesa za Master i Fulbright?

Polagala sam i TOEFL i GRE. TOEFL mi nije bio problem jer mi je engleski dobar i zasta mislim da može da se spremi bez problema. GRE mi je sa druge strane bio baš težak. Ja nisam imala puno vremena da se spremam, ali moja preporuka je da izdvojite bar 6 meseci za spremanje ovog ispita. GRE je traži potpuno drugačije razumevanje engleskog jezika, a i jedan deo je matematika što meni nikada nije bila jača strana. Najveći izazov tokom aplikacionog procesa mi je bilo čekanje, jer proces traje više od godinu dana.

Imaš još godinu i po dana do kraja Master studija. Da li imaš neke planove studija ili još nisi odlučila?

Volela bih da nastavim svoje studije posle master programa ovde u Americi, tako da ću uskoro početi da se bavim time. Ali moguće da ću i promeniti tu odluku posle još godinu i po dana studiranja. Videćemo.

teksas studije

Za kraj – šta bi poručila našim čitaocima?

Ukoliko razmišljate da idete u inostranstvo da studirate, ali se plašite ili mislite da niste dovoljno dobri, pametni, samostalni ili šta god vas plaši u vezi sa tim, pokušajete da razumete da to svi mislimo i svi imamo strahove. Jedino što ne dozvoljavamo da strahovi upravljaju našim odlukama. Da, teško je preseliti se i otići na studiranje u inostranstvo, ali sa druge strane dobićete stvari za koje nikada niste ni znali da su vam potrebne.


Ako želite da studirate u inostranstvu, pošaljite nam direktan upit ino edukacija logo border

 

The post Sve je napravljeno da budem najbolja verzija sebe – intervju sa Anitom Mitić appeared first on Kako na Master - INO EDUKACIJA.

Studije i stipendije u Italiji – 13. februar 2020. Podgorica

$
0
0

Nakon uspešnog sajma u Beogradu Study Abroad. in Italia 2020 konferencija stiže u Podgoricu! Vidimo se 13. februara od 12h do 18h u hotelu Hilton Podgorica gde ćete saznati sve informacije o procedurama, upisu, stipendijama i studijama u Italiji.

Studije i stipendije u Italiji

Tokom celodnevne konferencije imaćete prilike da od predstavnika Italijanskog instituta za kulturu i Ambasade Republike Italije saznate informacije o procedurama upisa na osnovne i master studije, kao i proceduru dobijanja vize, a Ino Edukacija centar za školovanje u inostranstvu će predstaviti najpovoljnije opcije za studiranje u Italiji i proceduru apliciranja na stipendije.

Study Abroad. in Italia 2020

Datum: 13. februar

Vreme: 12h do 18h

Mesto: hotel Hilton (Bulevar Svetog Petra Cetinjskog 2)

Ulaz je besplatan, a registracija obavezna.

Program konferencije

Konferencija će trajati tokom celog dana, i možete prisustvovati pojedinačnim predavanjima ili celoj konferenciji.

12:00 - 13:00h Otvaranje konferencije i procedura upisa, predupisa i vize

13:15 - 14:00h Stipendije za studije u Italiji

14:15 - 15:00h Prezentacija Univerziteta Cattolica, Ca Focari i Padova

15:00 - 16:00h Pauza

16:15 - 18:00h Sastanci za savetovanje sa predstavnicima Ino Edukacije

Ulaz na konferenciju je slobodan, a registracija obavezna putem formulara ispod.

[contact-form]

The post Studije i stipendije u Italiji – 13. februar 2020. Podgorica appeared first on Kako na Master - INO EDUKACIJA.

OPEN DAY u Ino Edukaciji! Saznaj sve o studijama u inostranstvu na jednom mestu / 11. jun 2020.

$
0
0

Zanimaju te studije u inostranstvu? Pitaš se kome da se obratiš i gde dobiti prave i proverene informacije na jednom mestu?

Ino Edukacija otvara vrata svoje kancelarije za sve studente koje interesuju osnovne, master ili MBA studije u inostranstvu! Zakažite svoj individualni sastanak sa INO mentorom i dobićete odgovore na sva pitanja, predloge programa i informacije o procedurama koje vas očekuju – na jednom mestu.

Ino Edukacija OPEN DAY

Datum: četvrtak, 11. jun 2020.

Vreme: dobićete svoj termin sastanka nakon prijave

Mesto: Ino Edukacija, Makedonska 30, Eurocentar, Beograd

*Ukoliko živite van Beograda, moguće zakazivanje sastanka putem Skype-a

Sastanak je besplatan, prijava je obavezna kako biste dobili svoj termin.

Ino Edukacija je centar za školovanje u inostranstvu sa desetogodišnjim iskustvom u sferi studentske mobilnosti i uspešno vršimo upis studenata na osnovne, master i MBA studije u inostranstvu.

INO mentori pružaju pomoć i podršku tokom celog procesa od profesionalne orijentacije, izbora programa i fakulteta u skladu sa kvalifikacijama, željama i finansijskim mogućnostima kandidata, polaganja potrebnih testova, izrade dokumentacije, apliciranja i upisa. Kada se kandidat uspešno upiše na studije, apliciramo za vizu i student postaje član Ino Alumni Kluba.

Uz punu podršku, naš centar je jedini u regionu koji direktno sarađuje sa preko 100 univerziteta iz celog sveta i studentima omogućava direktan i olakšan upis uz mogućnost umanjenja školarine.

Ino Edukacija studenti
Ino žurka i studenti iz Italije 2018

Preko 1000 studenata je prošlo kroz Ino sistem i uspešno upisalo svoje studije u inostrantvu, budi i ti među njima. Kvalitetno obrazovanje je ključ uspeha!

Ukoliko vas interesuju studije u inostranstvu, prijavite se za Open Day i dobićete termin sa INO mentorom:

[contact-form]

The post OPEN DAY u Ino Edukaciji! Saznaj sve o studijama u inostranstvu na jednom mestu / 11. jun 2020. appeared first on Kako na Master - INO EDUKACIJA.

Koje zemlje su otvorene za putovanje i studije – sveobuhvatni vodič za 2020

$
0
0

Od 15.juna zemlje EU i Šengena prostora otvorile su međusobne granice, te svi sa EU dokumentima i dozvolama boravka mogu da borave u EU. Ipak, postoje izuzeci i međusobna pravila, pa vam donosimo sveobuhvatni vodič za svim relevantnim zemljama na jednom mestu koji ćemo dopunjavati kako se situacija bude menjala. Takođe, obuhvatili smo i vanevropske zemlje u kojima ima naših studenata, kao i nove low cost letove koji su uvedeni iz Beograda.

Od 1.jula očekuje se da sve EU zemlje otvore svoje granice za građane Zapadnog Balkana, ali je EU komesarka Ylva Johansson priznala da će neke zemlje imati problem da stignu taj rok. Mi ćemo pratiti sve informacije i obaveštavati vas ovde.

Studenti koji već imaju boravak u EU mogu da se vrate u svoje zemlje studija, treba samo da pokažu boravišnu dozvolu na ulazu u tu zemlju. Očekuje se da će sve ambasade početi da rade u julu.

🇺🇸 Amerika – Sjedinjene Američke Države

Da li su granice otvorene – Da, ali samo za državljane Amerike, one koji imaju boravišne dozvole, poput studenata sa F1 i J1 vizama i koji imaju green card. Ulaz turistima sa turističkim vizama nije dozvoljen.

Da li je po dolasku potrebno ići u karantin – Zavisi od federalne države, uglavnom ne.

Vize – Ambasada u Beogradu radi od 1.juna, moguće je obnoviti studentske vize i dobiti konzularne usluge overene dokumentacije, ali se još uvek ne izdaju nove vize.

Uticaj na studije – Očekuje se da će univerziteti cele godine ići online, moguća promena u 2.semestru na hibridan režim.

Da li ima letova – Da leti AirSerbia za Njujork, ili Lufthansa / KLM preko Zapadne Evrope.

Status zemlje – Oprezno

covid19 putovanje

🇦🇹 Austrija

Da li su granice otvorene – Da, ali samo za EU/Šengen državljane i one koji imaju boravišne dozvole, kao i za tranzit kolima, autobusom ili avionom. Od 1.jula se očekuje da otvore granice i za građane Zapadnog Balkana.

Da li je po dolasku potrebno ići u karantin – Da, ako dolazite iz Portugalije, Švedske, Španije ili Velike Britanije morate imate negativni Covid 19 test, ne stariji od 4 dana, ili idete u karantin dve nedelje. Za ostale EU zemlje to ne važi, za Srbiju verovatno to neće važiti od 1.jula.

Vize – Ambasada u Beogradu ne prima zahteve za vize do daljnjeg.

Uticaj na studije – Većina univerziteta će raditi hibridno, i online i uživo, u kombinaciji.

Da li ima letova – Da, AirSerbia i Austrian lete za Beč, a od 2.jula tu je i novi Wizzair let za Salcburg. Iz Niša Wizzair leti do Beča.

Status zemlje – Oprezno

🇧🇪 Belgija

Da li su granice otvorene – Da, ali samo za EU/Šengen državljane i one koji imaju boravišne dozvole. Od 1.jula se očekuje da otvore granice i za građane Zapadnog Balkana.

Da li je po dolasku potrebno ići u karantin – Ne

Vize – Ambasada u Beogradu i konzulat u Budvi rade normalno.

Uticaj na studije – Većina univerziteta će raditi hibridno, i online i uživo, u kombinaciji.

Da li ima letova – Da, leti AirSerbia za Brisel, a od 18.jula tu je i novi Wizzair let za Charleroi.

Status zemlje – Otvoren za EU građane i one sa EU boravišnom dozvolom, kao i za tranzit za NON EU građane.

🇨🇿 Češka

Da li su granice otvorene – Da, ali samo za EU/Šengen državljane i one koji imaju boravišne dozvole, i dolaze iz zemalja sa niskim brojem zaraženih. Od 1.jula se očekuje da otvore granice i za građane Zapadnog Balkana.

Da li je po dolasku potrebno ići u karantin – Ne

Vize – Ambasada u Beogradu radi normalno.

Uticaj na studije – Većina univerziteta će raditi hibridno, i online i uživo, u kombinaciji.

Da li ima letova – Da, leti AirSerbia za Prag.

Status zemlje – Oprezno.

prag ceska putovanje studije

🇩🇰 Danska

Da li su granice otvorene – Samo za danske državljane i rezidenske, kao i za turiste iz Nemačke, Norveške i Islanda.

Da li je po dolasku potrebno ići u karantin – Ne

Vize – Ambasada u Beogradu ne izdaje vize do daljnjeg.

Uticaj na studije – Studije online do daljnjeg.

Da li ima letova – Da, leti AirSerbia za Kopenhagen.

Status zemlje – Zatvoreno.

🇫🇮 Finska

Da li su granice otvorene – Otvorene su za finske državljane i rezidente, kao i za građane Norveške, Danske, Islanda, Estonije, Letonije i Litvanije. Ulazak građanima Švedske nije dozvoljen. Za ostale EU državljane neophodan je karantin.

Da li je po dolasku potrebno ići u karantin – Da, dve nedelje za sve koji nisu u gore navedenim zemljama.

Vize – Ambasada u Beogradu ne izdaje vize do daljnjeg.

Uticaj na studije – Većina univerziteta će raditi hibridno, i online i uživo, u kombinaciji.

Da li ima letova – Wizzair je uveo direktan let do Turku od 18.jula.

Status zemlje – Zatvoreno.

🇫🇷 Francuska

Da li su granice otvorene – Da, ali samo za građane Francuske i njihove porodice, EU/Šengen državljane i njihove porodice, kao i one koji imaju boravišne dozvole i njihove porodice. Od 1.jula se očekuje da otvore granice i za građane Zapadnog Balkana i sve studente.

Da li je po dolasku potrebno ići u karantin – Ne, osim za građane Španije i Velike Britanije.

Vize – Ambasada u Beogradu radi normalno.

Uticaj na studije – Većina univerziteta će raditi hibridno, i online i uživo, u kombinaciji.

Da li ima letova – Da, leti AirSerbia i Wizzair za Pariz, a iz Niša Wizzair do EuroAirport Basel-Mulhouse-Freiburg.

Status zemlje – Otvoreno

🇳🇱 Holandija

Da li su granice otvorene – Granice ka EU i Šengen zemljama nikada nisu bile zatvorene za građane EU i one sa boravišnom dozvolom. Od 1.jula se otvoraju granice i za građane Zapadnog Balkana.

Da li je po dolasku potrebno ići u karantin – Ne, za turiste je potrebna potvrda rezervacije smeštaja.

Vize – Ambasada Holandije je zatvorena do daljnjeg.

Uticaj na studije – Većina univerziteta će raditi hibridno, i online i uživo, u kombinaciji.

Da li ima letova – Da, Wizzair  do Eindhovena, AirSerbia i Transavia do Amsterdama.

Status zemlje – Otvoreno

studije u grčkoj

🇬🇷 Grčka

Da li su granice otvorene – Da, za srpske građane od 15.juna preko Bugarske drumskim putem. Od 1.jula se očekuje da otvore granice i za sve građane Zapadnog Balkana.

Da li je po dolasku potrebno ići u karantin – Ne

Vize – Ambasada u Beogradu radi normalno.

Uticaj na studije – Većina univerziteta će raditi hibridno, i online i uživo, u kombinaciji.

Da li ima letova – Da, leti AirSerbia i Aegean za Atinu, i od jula AirSerbia za Solun.

Status zemlje – Otvoreno

🇮🇹 Italija

Da li su granice otvorene – Da, za građane EU/Šengen državljane i one koji imaju boravišne dozvole. Od 1.jula se očekuje da otvore granice i za sve građane Zapadnog Balkana.

Da li je po dolasku potrebno ići u karantin – Ne, osim ako nije rizična zemlja.

Vize – Ambasada u Beogradu radi normalno, za vize se preporučuje sačekati do avgusta kako biste videli da li studije počinju online ili hibridno.

Uticaj na studije – Većina univerziteta će 1.semestar raditi online, a od 2.semestra normalno. Zavisi i od univerziteta, pratite informacije direktno od njih.

Da li ima letova – Da, leti AirSerbia za Milano i Rim, i uveo je Wizzair let za Milano. Letovi Ryanairom iz Niša za Milano počinju tek u oktobru. Iz Podgorice postoji let Wizzairom za Milanom.

Status zemlje – Oprezno

studije i viza italija

🇱🇺 Luksemburg

Da li su granice otvorene – Granice ka EU i Šengen zemljama nikada nisu bile zatvorene. Od 1.jula se očekuje da otvore granice i za građane Zapadnog Balkana.

Da li je po dolasku potrebno ići u karantin – Ne.

Vize – Ambasada Belgije u Beogradu i konzulat u Budvi rade normalno.

Uticaj na studije – Većina univerziteta će raditi hibridno, i online i uživo, u kombinaciji.

Da li ima letova – Da, Wizzair do Charleroi u Belgiji.

Status zemlje – Otvoreno

🇨🇦 Kanada

Da li su granice otvorene – Ne. Granica ka Americi je zatvorena, kao i ka svima, osim za državljane Kanade, one sa boravišnim dozvolama, bitnim poslom i članovima porodica.

Da li je po dolasku potrebno ići u karantin – Ne.

Vize – Ambasada je otvorena i moguće je aplicirati za vize.

Uticaj na studije – Većina univerziteta će raditi hibridno, i online i uživo, u kombinaciji.

Da li ima letova – Da, preko Zapadne Evrope, KLM ili Lufthansa.

Status zemlje – Zatvoreno

🇲🇹 Malta

Da li su granice otvorene – Ne. Iako je turistička zemlja, Malta ostaje zatvorena. Granica se 1. jula otvara prema Austriji, Kipru, Češkoj, Danskoj, Estoniji, Finskoj, Nemačkoj, Mađarskoj, Irskoj, Letoniji, Litvaniji, Luksemburgu i Slovačkoj, kao i ostrvima Sardinija i Sicilija. Od Non EU zemalja na listi su Norveška, Izrael, Island i Švajcarska. Za ostale zemlje nema informacija.

Da li je po dolasku potrebno ići u karantin – Ne.

Vize – Da radi Ambasada Suverenog Malteškog reda.

Uticaj na studije – Nema informacija.

Da li ima letova – Da, leti Wizzair iz Beograda od jula, i Ryanair iz Niša od avgusta.

Status zemlje – Zatvoreno

🇭🇺 Mađarska

Da li su granice otvorene – Ne potpuno, samo za Mađare, a pored njih mogu ući samo državljani Austrije, Češke, Nemačke, Slovačke, Srbije, Slovenije i Hrvatske.

Da li je po dolasku potrebno ići u karantin – Da, ako dolazite iz neke druge zemlje, karantin dve nedelje.

Vize – Ambasada u Beogradu radi normalno.

Uticaj na studije – Većina univerziteta će raditi hibridno, i online i uživo, u kombinaciji.

Da li ima letova – Ne iz Srbije, ali se može ići normalno drumskim saobraćajem. Postoji let iz Podgorice do Budimpešte.

Status zemlje – Otvoreno.

wizzair letovi

🇩🇪 Nemačka

Da li su granice otvorene – Da, za građane EU/Šengen državljane i one koji imaju boravišne dozvole i njihove porodice, kao i medicinske radnike. Granice su otvorene za tranzit. Od 1.jula se očekuje da otvore granice i za građane Zapadnog Balkana.

Da li je po dolasku potrebno ići u karantin – Ne.

Vize – Ambasada u Beogradu ne izdaje vize do daljneg.

Uticaj na studije – Većina univerziteta će raditi hibridno, i online i uživo, u kombinaciji.

Da li ima letova – Da, iz Beograd lete i AirSerbia i Wizzair u više gradova, i Easyjet u Berlin. Iz Niša postoji Wizzair let do Dortmunda i Memingena.

Status zemlje – Oprezno

🇳🇴 Norveška

Da li su granice otvorene – Ne, osim za skandinavske zemlje, Farska ostrva i Grenland. Granica prema evropskim zemljama očekuje se od 20.jula.

Da li je po dolasku potrebno ići u karantin – Ne.

Vize – Ambasada počinje da radi 1.jula.

Uticaj na studije – Univerziteti su otvoreni od 15.juna. Većina univerziteta će raditi hibridno, i online i uživo, u kombinaciji.

Da li ima letova – Wizzair je uveo novi direktan let do Osla iz Beograda, od 18.jula.

Status zemlje – Zatvoreno

🇵🇱 Poljska

Da li su granice otvorene – Da, za građane EU/Šengen državljane i one koji imaju boravišne dozvole. Od 1.jula se očekuje da otvore granice i za građane Zapadnog Balkana.

Da li je po dolasku potrebno ići u karantin – Ne

Vize – Ambasada u Beogradu radi normalno.

Uticaj na studije – Većina univerziteta već radi hibridno, i online i uživo, u kombinaciji.

Da li ima letova – Trenutno nema direktnih letova za Poljsku iz Beograda. Od jula kreću letovi iz Katowice i Varšave za Podgoricu.

Status zemlje – Oprezno

🇵🇹 Portugalija

Da li su granice otvorene – Da, za građane EU/Šengen državljane i one koji imaju boravišne dozvole. Od 1.jula se očekuje da otvore granice i za građane Zapadnog Balkana. Granica ka Španiji je zatvorena do 1.jula.

Da li je po dolasku potrebno ići u karantin – Ne

Vize – Ambasada u Beogradu ne izdaje vize do daljnjeg.

Uticaj na studije – Većina univerziteta već radi hibridno, i online i uživo, u kombinaciji.

Da li ima letova – Wizzair je uveo direktan let za Lisabon od 18.jula.

Status zemlje – Otvoreno

🇸🇰 Slovačka

Da li su granice otvorene – Generalno da. Mogu ući državljani Austrije, Bugarske, Kipra, Češke, Danske, Estonije, Finske, Grčke, Hrvatske, Mađarske, Islanda, Lihtenštajna, Litvanije, Letonije, Mađarske, Malte, Nemačke, Norveške, Slovenije i Švajcarske. Granica s Poljskom preko planine Tatre delimično je zatvorena. Za NON EU zemlje nema još informacija.

Da li je po dolasku potrebno ići u karantin – Da, ako nemaju negativan test.

Vize – Ambasada u Beogradu radi normalno.

Uticaj na studije – Većina univerziteta već radi hibridno, i online i uživo, u kombinaciji.

Da li ima letova – Ryanair leti za Bratislavu iz Niša od kraja oktobra.

Status zemlje – Oprezno

🇸🇮 Slovenija

Da li su granice otvorene – Da, granice su otvorene za sve EU građane i one legalnim boravkom od 15.maja. Granice su otvorene i za tranzit. Studenti koji imaju boravak mogu da se vrate na studije. Od 1.jula se očekuje da otvore granice i za građane Zapadnog Balkana. Građani Srbije mogu da uđu ali moraju u karantin.

Da li je po dolasku potrebno ići u karantin – Ne, osim za građane Španije, UK, Rusije, Andore i Gibraltara i Srbije, dve nedelje.

Vize – Ambasada u Beogradu radi polovično, studentske vize se još ne izdaju.

Uticaj na studije – Većina univerziteta već radi hibridno, i online i uživo, u kombinaciji.

Da li ima letova – Leti AirSerbia iz Beograda do Ljubljane.

Status zemlje – Otvoreno

eu-business-school-barcelona-1

🇪🇸 Španija

Da li su granice otvorene – Ne. Španija će otvoriti svoje granice sa većinom ostalih zemalja EU 21. juna. Izuzetak je granica zemlje sa Portugalijom, koja će se ponovo otvoriti 1. jula. Od 1.jula se očekuje da se otvore granice i za građane Zapadnog Balkana.

Da li je po dolasku potrebno ići u karantin – Ne, od 21.juna, osim za Kanarska ostrva ako putnici nemaju negativan test.

Vize – Ambasada u Beogradu je zatvorena do daljnjeg.

Uticaj na studije – Nisu još objavljene informacije, očekuje se da će manji univerziteti raditi hibridno, a veći online.

Da li ima letova – Od 18.jula Wizzair leti direktno do Barselone.

Status zemlje – Zatvoreno

🇸🇪 Švedska

Da li su granice otvorene – Da, granice su otvorene za sve EU građane i one legalnim boravkom. Za NonEU građane granica je zatvorena za non-essential putnike. Od 1.jula se očekuje da otvore granice i za građane Zapadnog Balkana.

Da li je po dolasku potrebno ići u karantin – Ne

Vize – Ambasada u Beogradu radi normalno.

Uticaj na studije – Većina univerziteta već radi hibridno, i online i uživo, u kombinaciji.

Da li ima letova – Wizzair iz Beograda leti do Stokholma, Geterborga i Malmea, a iz Niša do Malmea. AirSerbia leti do Stokholma.

Status zemlje – Otvoreno

vedska studije

🇨🇭 Švajcarska

Da li su granice otvorene – Da, granice su otvorene za sve EU/Šengen građane i one legalnim boravkom. Nema informacija za Non EU.

Da li je po dolasku potrebno ići u karantin – Ne

Vize – Ambasada u Beogradu radi normalno.

Uticaj na studije – Većina univerziteta već radi hibridno, i online i uživo, u kombinaciji.

Da li ima letova – Iz Beograd AirSerbia leti do Ciriha,  Wizzair do Basela, a EasyJet do Ženeve i Basela.

Status zemlje – Otvoreno

🇬🇧 Velika Britanija

Da li su granice otvorene – Da, nikad ih nisu zatvarali, građani Srbije mogu u Zapadnog Balkana mogu u UK ako imaju vize.

Da li je po dolasku potrebno ići u karantin – Da, od 8.juna je uvedeno ovo pravilo, karantin je dve nedelje.

Vize – Ambasada u Beogradu radi normalno, za vize se preporučuje sačekati do avgusta kako biste videli da li studije počinju online ili hibridno.

Uticaj na studije – Deo univerziteta će imati 1.semestar online, a deo hibridno. Proverite svoj početak svojih studija ovde.

Da li ima letova – Iz Beograd AirSerbia i Wizzair lete do Londona.

Status zemlje – Otvoreno

🇷🇺 Rusija

Da li su granice otvorene – Ne. Granice su zatvorene za sve osim za građane Belorusije.

Da li je po dolasku potrebno ići u karantin – Da. Osim u regionu Krasnodara od 21.juna.

Vize – Ambasada u Beogradu radi normalno, za vize se preporučuje sačekati do avgusta kako biste videli da li studije počinju online ili hibridno.

Uticaj na studije – Nema informacija, trenutno je sve online.

Da li ima letova – Očekuje se da će međunarodni letovi početi od 15.jula, trenutno nema nikakvih letova. Moguće je leteti Belaviom preko Belorusije.

Status zemlje – Zatvoreno

Ino Edukacija ne preuzima odgovornost za gore navedene informacije. Ako imate nove informacije pošaljite nam da dodamo. Zabranjeno prenošenje teksta bez linkovanja.


Ako želite na studije u inostrantvu pošaljite besplatan upit:

[contact-form]

The post Koje zemlje su otvorene za putovanje i studije – sveobuhvatni vodič za 2020 appeared first on Kako na Master - INO EDUKACIJA.

Studije u Budimpešti na engleskom jeziku / Univerzitet Metropolitan WEBINAR

$
0
0

Blizina, povoljni troškovi života, internacionalno iskustvo i kvalitetne studije su samo neki od razloga zašto studenti biraju studije na Metropolitan Univerzitetu koji se nalazi u prelepoj Budimpešti.

Studije na ovom univerzitetu su na engleskom jeziku, a u ponudi su programi osnovnih i master studija iz oblasti biznisa, komunikacija, turizma i arts programi.

BA: COMMUNICATION – Communication and Media Science;

BUSINESS – Business Administration and Management, Commerce and Marketing, Finance and Accounting, International Business Economics;

SOCIAL SCIENCE – International Relations;

TOURISM– Tourism and Catering ;

ARTS – Animation, Film and Media Studies, Graphic Design, Media Design, Photography, Motion Picture BA- Cameraman Specialization .

MA: COMMUNICATION – Communication and Media Science;

BUSINESS – Management and Leadership;

TOURISM – Tourism Management;

ARTS – Graphic Design, Fashion and Textile Design, Art and Design Management, Design.

Metropolitan je jedini Univerzitet pored Pariza koji ima program posvećen izučavanju UNESCO svetske kulturne baštine!

METU Campuses (1)

Saznajte sve o studijama u Budimpešti

Prijavite se za besplatni online webinar i saznajte sve informacije o univerzitetu, studijama, uslovima upisa, životu u Budimpešti i karijeri nakon studija – na jednom mestu!

Datum: utorak, 30. jun 2020.

Vreme: 19h

Nakon prijave dobićete link za pristup Zoom Webinaru. Zoom je aplikacija kojoj možete pristupiti putem telefona ili računara. Potrebno je da skinete aplikaciju pre webinara i to možete učiniti besplatno ovde.

Webinar će držati predstavnica Metropolitan Univerziteta, gospođica Emese Koos, koja će nam se uključiti direktno iz Budimpešte. Webinar je na engleskom jeziku.

Ino Edukacija je direktni predstavnik Univerziteta Metropolitan za naš region, preko našeg centra su prijava i upis besplatni i olakšani.

Registrujte se za webinar

[contact-form]

The post Studije u Budimpešti na engleskom jeziku / Univerzitet Metropolitan WEBINAR appeared first on Kako na Master - INO EDUKACIJA.


CareMed zdravstveno osiguranje za studije u inostranstvu i dobijanje vize

$
0
0

Kako biste dobili studentsku boravišnu vizu tokom svog boravka u inostranstvu potrebno je imati validno studentsko osiguranje.

Predstavljamo vam nemačko zdravstveno osiguranje specijalizovano za duže i kraće studijske boravke u inostranstvu u celom svetu. Postoji od 1989.godine i poznato je po svojim povoljnim uslovima prilagođenim za studente. Važi u celom svetu i pokriva i razboljevanje od Koronavirusa (Covid19). Prihvata se za sve studentske vize i vize za omladinska putovanja, prakse i razmene.

Ono što je dobro kod ovog osiguranja je da je ono istrovremeno i boravišno i putno, te ne važi samo u zemlji u kojoj studirate (npr. Italija) već važi u celoj Evropi i možete ga koristiti i kao putno osiguranje kada idete u neku drugu zemlju. Dve grupe destinacija su:

  • Celi svet bez Severne Amerike i zemlje porekla
  • Severna Amerika (USA i Kanada) bez ostatka sveta i zemlje porekla

Cena za Evropu je oko 350-480 EUR, a za Ameriku i Kanadu oko 1000 EUR što je standardna cena za boravišno osiguranje, s tim da vam je uračunato i putno.

Tačnu cenu i uslove možete pogledati i rezervisati klikom na baner:


Za sve informacije i upite kontaktirajte nas na 0615544199 ili ispod:

[contact-form]

The post CareMed zdravstveno osiguranje za studije u inostranstvu i dobijanje vize appeared first on Kako na Master - INO EDUKACIJA.

Letnja škola za đake i studente – Intenzivne pripreme za SAT i TOEFL u julu i avgustu 2020

$
0
0

Iskoristite leto maksimalno i pripremite se za međunarodne ispite TOEFL ili SAT za samo dve nedelje intenzivnog rada! Naši đaci imaju 100% prolaznost na TOEFL ispitima!

Ino Edukacija centar za školovanje u inostranstvu i Professional English centar za strane jezike organizuju dvonedeljnu letnju školu za pripreme međunarodnih ispita TOEFL i SAT. Osim priprema polaznici će pohađati radionice na temu pisanja CV-ja i motivacionog pisma na engleskom jeziku, pisanje eseja i gde na studije u inostranstvu.

Ukoliko ste se raspitivali ili ušli u proceduru apliciranja za studije u inostranstvu, upoznati ste sa navedenim međunarodnim sertifikatima i testovima koji su često neophodni da biste upisali inostrani fakultet.

Test of English as a Foreign Language ili TOEFL je standardizovan međunarodno priznati sertifikat koji meri znanje engleskog jezika budućih studenata koji žele da upišu studije u inostranstvu i engleski im nije maternji jezik.

SAT je standardizovan test koji se sastoji od testiranja znanja engleskog jezika i matematike. Najčešće je uslov za upis univerziteta u Americi, mada se može naći i kao uslov za upis određenih programa u Evropi.

Professional English se kao centar za strane jezike aktivno bavi pripremom studenata za polaganje navedenih ispita i sa ponosom ističemo neverovatan procenat prolaznosti naših đaka od 100% prilikom polaganja TOEFL ispita i 96% prilikom polaganja SAT-a.

Ino Edukacija je vaš savetnik i podrška prilikom upisa na studije u inostranstvu i izbora fakulteta, sa desetogodišnjim iskustvom u izradi i pripremi dokumentacije neophodne za apliciranje na studije.

Letnja škola 3

Letnja škola

Osnovne letnje pripreme za polaganje međunarodnih ispita TOEFL i/ili SAT traju 2 nedelje i uključuju 20 dvočasa, u jutarnjem ili popodnevnom terminu.

Pripreme su koncipirane tako da podrazumevaju ulazno testiranje pre početka nastave i raspoređivanje u odgovarajuću grupu, u skladu sa nivoom znanja.

Prvi polazak: 20. jul – 03. avgust 2020. godine

Drugi polazak: 10. avgust – 24. avgust 2020. godine

Svakog radnog dana održavaće se blok nastava u trajanju od 3,5h (2×90 minuta nastave + 30 minuta pauza za osveženje), na kojoj će profesori engleskog jezika i matematike, kao ostvareni mentori i podrška, na različite načine uvesti polaznike u svet akademskog engleskog jezika.

Pripreme se održavaju u prostorijama Professional English centra na adresi Kraljice Marije 4 u Beogradu, dok će se radionice održati u prostorijama Ino Edukacije u Makedonskoj 30.

Letnja škola 2

Priprema za TOEFL i/ili SAT podrazumeva podjednaku posvećenost svim delovima ovih ispita – Reading, Listening, Writing i Speaking (independent i integrated), odnosno matematike, kada je reč o SAT ispitu.

Po završetku pripremne nastave, polaznici rade simulaciju testa, gde će u realnom vremenu moći da se oprobaju u polaganju navedenih ispita.

Po završetku osnovnih priprema, polaznici se mogu odlučiti i za jednu ili više dodatnih nedelja priprema.

Napomena

Organizatori poštuju sve mere predostrožnosti protiv zaraze virusom COVID – 19.

Prostorije se redovno provetravaju, maksimalan broj učenika u grupi je 5 i svima su obezbeđene maske i sredstva za dezinfekciju. Učenici su na udaljenosti od 2 metra.

Zdravlje naših učenika i zaposlenih je na prvom mestu!

Cena i prijave

Cena dvonedeljnog kursa je 500 evra u dinarskoj protivvrednosti i uključuje:

  • Dve nedelje intezivnog kursa TOEFL/SAT
  • 3 radionice akademskog pisanja i radionica gde na studije u inostranstvu
  • Ulazno testiranje
  • Materijali za rad
  • Simulacija ispita
  • Sertifikat
  • Radionice u Ino Edukaciji
  • Osveženje tokom priprema
  • Završno piće i dodela sertifikata

Ukoliko se polaznk odluči za produženje priprema, svaka dodatna nedelja je 200 evra.

Prijave za letnju školu se vrše putem formulara ispod.

[contact-form]

Otvorene prijave za stipendiju Češke vlade

$
0
0

Stipendija je namenjena studentima iz zemalja u razvoju za studije na nivou osnovnih, master i doktorskih studija na državnim fakultetima u Češkoj. Srbija se od ove godine ne nalazi na listi zemalja, ali konkurs važi za određene zemlje regiona.

Da li ste razmišljali o studijama u Češkoj?

Vlada Republike Češke je raspisala konkurs za stipendiju za sve diplomce srednjih škola / fakulteta koji dolaze iz zemalja u razvoju i žele da završe osnovne, master ili doktorske studije na državnim fakultetima u Češkoj. Oblasti koje su pokrivene su: ekonomija, agrikultura, informatika, životna sredina i energetika.

Kako da se prijavite?

Prijava se radi online. Potrebno je popuniti aplikacioni formular koji se nalazi na ovom linku. Biće potrebno dostaviti i dokaz o znanju jezika.

Češka stipendija

Iznos se svake godine menja. Iznos za master studije je 14 000 CZK (535 EUR), a za doktorske studije 15 000 CZK (575 EUR).

Rok za prijave je 30. septembar

Detaljne informacije pronađite na sledećem linku: https://scholarship-positions.com/czech-government-scholarships-developing-countries/2013/07/28/?fbclid=IwAR3vhRS5-w6jbhndpW6bE23JN7V8FOYGAdzjHVqDavR0Ujf1Uk7hW1N7ReU


Ukoliko vas interesuju studije u inostranstvu, kontaktirajte nas:

[contact-form]

Online Study Abroad Conference – Saznajte sve o studijama u inostranstvu na jednom mestu!

$
0
0

Kvalitetno obrazovanje na prestižnim institucijama u inostranstvu. Tvoj prvi korak ka uspešnoj karijeri. Čekamo te!

Online Study Abroad Conference

03. i 04. oktobar 2020

11h – 18h

Zoom Webinari u trajanju od 30 minuta.

Prijavi se za jedno, dva ili sva predavanja.

Da li ste razmišljali da završite osnovne ili master studije u inostranstvu? Voleli biste kvalitetno obrazovanje i internacionalno iskustvo koje će vam otvoriti vrata i napraviti prvi korak ka uspešnoj karijeri? 

Tu smo da vam pomognemo da napravite pravi izbor, razrešite sve nedoumice i dobijete odgovore na sva svoja pitanja!

Ino Edukacija centar za školovanje u inostranstvu u saradnji sa 30 partnera i univerziteta iz inostranstva organizuje online konferenciju posvećenu studijama i stipendijama u inostranstvu.

Saznajte detaljne informacije o privatnim i državnim univerzitetima, stipendijama, cenama, troškovima života, smeštaju i iskustvu studenata na 30-to minutnim Zoom webinarima koji će se organizovati 03. i 04. oktobra 2020. godine u periodu od 11h do 18h.

Učesnici i raspored predavanja

03. oktobar 

11:00 – 11:30 Ino Edukacija – Najpovoljnije i najbolje opcije za studije u inostranstvu

11:30 – 12:00 EU Business School – Studije biznisa u Barseloni i opcije nakon diplomiranja

12:00 – 12:30 Swiss Education Group – Studije menadžmenta i karijera u Švajcarskoj

12:30 – 13:00 London South Bank University – Studije na državnom univerzitetu u Engleskoj

13:00 – 13:30 DAAD – Studije i stipendija u Nemačkoj

13:30 – 14:00 UniverzitetCattolica – Studije na prestižnom Univerzitetu Cattolica u Milanu i iskustvo studenta

14:00 – 14:30 FIDI The Florence Institute of Design International – Studije dizajna u Firenci

14:30 – 15:00 ACT American College of Thessaloniki – Studije i stipendije na američkom koledžu u Solunu

15:00 – 15:30 ISC Paris – Studije biznisa u Parizu

15:30 – 16:00 LUMSA Univerzitet – Povoljne studije na univerzitetu u Rimu

16:00 – 16:30 West University – Studije i život u Švedskoj

16:30 – 17:00 Webster University – Studije na prestižnom američkom univerzitetu u Beču

17:00 – 17:30 Univerzitet Padova – Studije i stipendije na državnom univerzitetu u Italiji

17:30 – 18:00 Munich Business School – Studije biznisa i karijera u Nemačkoj

18:00 – 18:30 KdG Karel de Grote – Studije i život u Belgiji

04. oktobar

11:00 – 11:30 Ino Edukacija – Stipendije za studije u inostranstvu

11:30 – 12:00 Global Business School Barcelona – Apliciranje i upis na studije biznisa u Španiji

12:00 – 12:30 University of Applied Sciences Upper Austria – Studije na državnom fakultetu u Austriji

12:30 – 13:00 IULM Univerzitet – Studije komunikacija u Milanu

13:00 – 13:30 Fontys University – Studije na državnom fakultetu u Holandiji i iskustvo studenta

 (predavanje putem MS Teams)

13:30 – 14:00 University of Southern Denmark – Studije i život u Danskoj

14:00 – 14:30 Scuola Leonardo da Vinci – Kursevi italijanskog jezika u italiji – osvoji besplatan kurs!

14:30 – 15:00 Ca’ Foscari – Najpovoljnije studije u Italiji i život u Veneciji

15:00 – 15:30 Univerzitet Metropolitan – Studije u Mađarskoj

15:30 – 16:00 Universita IUAV di Venezia – Povoljne studije arhitekture u Italiji

16:00 – 16:30 Durham College – Studije u Kanadi

16:30 – 17:00 NABA Nuova Accademia di Belle Arti – Studije na vodećem institutu za modu i dizajn u Italiji

17:00 – 17:30 IMI International Management Institute – Šta nakon studija turizma i hotelijerstva  u Švajcarskoj

17:30 – 18:00 Modul Univerzitet – Studije menadžmenta i turizma na engleskom jeziku u Beču

18:00 – 18:30 BOŠ Beogradska otvorena škola – Studije na CEU Univerzitetu u Beču

Profile svih učesnika možete pronaći na nađem sajtu u delu osnovne i master studije.

Registracija

Možete se prijaviti za jedan ili više webinara. 

Prijave se vrše klikom na naziv predavanja koje vas interesuje i nakon toga ćete biti odvedeni na kalendar. Klikom na dan i satnicu događaja, otvoriće se registracioni formular. 

Nakon prijave dobićete potvrdni email sa linkom ka webinaru koji će biti aktivan na dan i sat prezentacije. 

Kako biste pristupili webinarima na dan konferencije, potrebno je da imate instaliranu Zoom aplikaciju na telefonu ili računaru. Instalirajte Zoom ovde.

Prilikom registracije imate opciju da odaberete individualni sastanak sa predstavnikom univerziteta. Kontaktiraćemo vas naknadno radi zakazivanja termina.

U slučaju problema prilikom registracije, kontaktirajte nas na +381615544199 ili marketing@inoedukacija.com

IMAT test za studije medicine u Italiji i kako se polaže

$
0
0

Ako imate nameru da aplicirate na studije medicine u Italiji, pred vama je jedno uputstvo kako najbolje da se pripemite za apliciranje i polaganje testa/prijemnog ispita koji je uslov da biste bili primljeni.

Informacije o IMAT testu

Kao jedan od glavnih preduslova za upis na studije medicine u Italiji je IMAT (International Medical Admissions Test). Ovaj prijemni ispit je na engleskom jeziku, traje 100 minuta i svi kandidati za studije medicine i hirurgije, i stomatologije su u obavezi da ga polažu. Podrazumevaju se i domaći i internacionalni studenti.

IMAT se može polagati u sertifikovanim centrima širom sveta, ali naši studenti ovaj ispit polažu na fakultetu na kom su se prijavili (Padova University, Pavia University itd.) Prijave za sam test su preko Universitaly sajta i počinju uglavnom od početka jula. To je ujedno prvi korak u vašoj aplikaciji za studije. Prilikom zakazivanja na Universitaly platformi test se plaća karticom i online. Njegova cena je 130 evra. Sam prijemni uglavnom bude zakazan u prvoj polovini septembra. Ove godine je to bio 10. septembar 2020.

Ono što je važno da znate jeste da, ukoliko aplicirate na studije medicine, nije potreban sertifikat jezika (TOEFL, IELTS, Cambridge). S obzirom da je sam test na engleskom, podrazumeva se da već imate visok nivo znanja jezika, te shodno tome sertifikat nije potreban za apliciranje.

Forma testa

Test se radi u pisanoj formi (pen-and-paper based). Podeljen je u četiri sekcije:

Odeljak 1: Logičko rasuđivanje i opšte znanje (Generičke veštine u rešavanju problema, razumevanju argumenata, analizi podataka i zaključivanju)

Odeljak 2, 3 i 4: Teorijsko znanje koje pokriva biologiju, hemiju, fiziku i matematiku (Sposobnost primene znanja iz školskih nauka: biologije, hemije, fizike i matematike)

Prva sekcija obuhvata 22 pitanja, dok ostali delovi testa imaju 38 pitanja. Sva pitanja imaju nekoliko ponuđenih odgovora.

Odgovori se boduju na sledeći način:

  • 1.5 poen za svaki tačan odgovor
  • – 0.4 poena za svaki netačan odgovor
  • 0 poena za svako neodgovoreno pitanje

Maksimum poena koji može da se osvoji je 90. Državni univerziteti poput Padove i Pavije primaju studente za uspehom od 40 poena, pa naviše. Ne postoji konkretna granica za dobar i loš uspeh na testu, sve zavisi od toga koliko je cela generacija prijavljenih na IMAT testu imala uspeha.

Iskustvo sa polaganja

Ove godine je naša buduća studentkinja Anđela Ilić aplicirala na studije medicine na Pavia Univerzitetu i kroz naredne odgovore na naša pitanja će nam preneti svoje iskustvo sa IMAT testa.

  • Kaži nam za početak kako si se pripremala za IMAT test?

Samo iskustvo mi je vrlo pozitivno. Pre svega mnogo ste mi vi pomogli oko predupisa i prijavljivanja za test, jer je to po meni bila najkomplikovanija procedura. Kad god je bio neki problemčić ili zbrka, imala sam kome da se obratim.

Za IMAT test sam se pripremala pomoću knjiga koje su koristile prethodne generacije. Ovo je vrlo bitno jer učenje za IMAT lako može otici u pogrešnom smeru. Za svaki predmet se tačno zna koja poglavlja se uče, mogu se pronaći na Cambridge web stranici.

Prvi deo Logical Reasoning and General Knowledge je lepo objašnjen na njihovom sajtu kao i na YouTube-u.

Drugi deo sam učila iz Cliff’s notes knjige kao i Pearsons Biology, koja je najbolja za IMAT.

Iz hemije sam vežbala obične zadatke, kao u srednjoj školi.

Matematika i fizika su priča za sebe, ja sam izračunala da bi mi oduzele dosta vremena i na samom testu, tako da sam išla po šablonu zadataka koji se sigurno pojavljuju svake godine i vežbala njih.

Od velike pomoći mi je takođe bio sajt entermedschool.com gde studenti sa fakulteta u Paviji odgovaraju na sva pitanja, objašnjavaju zadatke sa prošlih testova, pa čak i drže online predavanja besplatno. Ima zaista dosta sajtova i kurseva, ali većina se plaća.

  • Kako izgleda sam ispit i polaganje?

Ja sam imala veliku tremu, mislila sam da će biti neugodnih situacija na samom ispitu, ali zaista nije bilo tako. U amfiteatru gde sam ja polagala je komisija zaista bila ljubazna i “razbila tremu”. Samo se treba držati pravila koja pročitaju pred početak ispita i sve bude super.

  • Koliko dugo traje i da li si imala dovoljno vremena za sve?

IMAT traje 100 minuta. Nažalost, nisam imala vremena za neke komplikovane zadatke  koje sam preskočila, jer i u samom prvom delu testa su opširni tekstovi za koje vam treba bar 5-7 minuta da pročitate, razmislite i odgovorite.

  • Šta studenti treba da znaju pre samog polaganja?

Počnite svoje pripreme odmah, makar godinu dana pre početka studija jer je IMAT ozbiljan test. Sve u svemu, samo polako bez treme i biće odlični rezultati.

  • Koliko dugo se čekaju rezultati?

Rezultati se čekaju u proseku od 10 do 15 dana. Tu informaciju vam daju odmah na početku testa.

Zahvaljujemo se mnogo Anđeli što je sa nama podelila ovo važno iskustvo, a vas, buduće studente medicine, pozivamo da što pre počnete sa pripremom samog testa.

Studije medicine u Italiji su vrlo povoljne (1500-2600 evra) i traju 6 godina, kao i kod nas. Ukoliko ste zainteresovani za apliciranje, predlažemo vam da, za početak, pogledate University of Padova i University of Pavia, sa kojima Ino Edukacija ima direktnu saradnju i pomaže u aplikacionom procesu za sve zainteresovane studente.

Za sve dodatne informacije, savetujemo da zakažete besplatan sastanak sa INO mentorom kako bismo pregledali sve dostupne programe i započeli aplikacioni proces na vreme. Postoje univerziteti kao što je Univerzitet Cattolica koji ima svoj test i prijemni za studije medicine. Najbolje je informisati se na vreme.

Zakažite svoj sastanak

Viewing all 636 articles
Browse latest View live