Quantcast
Channel: Kako na Master – INO EDUKACIJA
Viewing all 636 articles
Browse latest View live

Sve je napravljeno da budem najbolja verzija sebe – intervju sa Anitom Mitić

$
0
0

Master studije posle deset godina rada u NVO sektoru unele su veliku promenu u njen život. Donosimo vam intervju sa Anitom Mitić, doskorašnjom direktorkom YIHR-a, studentkinjom u Teksasu i dobitnicom prestižne Fulbright stipendije.

Kako je živeti u Teksasu? Kada neko spomene Teksas uvek pomislimo na kauboje, velike bifteke i velika prostranstva…

Ne kaže se bez razloga: sve je veće u Teksasu, jer stvarno jeste. Ali ono što će meni zauvek ostati najveći utisak Teksasa je koliko su ljudi fini i topli i mislim da se po tome Teksas najviše razlikuje od ostatka Amerike. Naravno ukoliko dođete ovde, videćete kauboje na svakom koraku, ali videćete i grad kao npr. Ostin, koji je neverovatno urban i zabavan. Teksas je zaista i jedno i drugo. Ono što je još posebno je teksaški ponos, tako da se mora voditi računa kako se odnosite prema kulturi ove države.

stipendije za ameriku

Studiraš na velikom Texas A&M univerzitetu, koji se nalazi u centralnom Teksasu, između Ostina i Hjustona, u velikom kampusu. Kakvo je tvoje iskustvo biti u velikom kampusu, a u malom mestu?

Preseliti se u ovako mali grad iz Beograda je definitivno jedan od najvećih izazova, bar za mene koja nikada nisam živela u malom gradu. Sa druge strane Texas A&M je toliko veliki kampus da ima 10 autobuskih linija samo unutar kampusa. Ono što je dobro jeste da je sve, ali apsolutno sve ovde napravljeno za dobrobit studenata i postoji toliko programa i događaja da nikada nije dosadno. I to je zaista olakšavajuća okolnost. Ipak, nije lako živeti u mestu u kome nema ništa sem univerziteta, što to nam ipak omogućava da se apsolutno posvetimo studijama. Još jedna dobra okolnost je to što je za razliku od Texas A&M-a, Bush škola je zaista mala, što nam omogućava da imamo časove u malim grupama i individualan odnos sa profesorima.

studije u americi

Odabrala si Master International Affairs, program International Affairs and Security, na Bush School of Government and Public Service. Kakvi su ti utisci za sada, kada je prošao prvi semestar?

Prvi semestar je prošao super. Na početku je bilo puno izazova jer je Bush škola izuzetno zahtevna, a meni je ovo prvi put da studiram na engleskom jeziku. Takođe trebalo mi je vremena da se naviknem da drugačiju kulturu u učionici, kao i na to kako funcioniše ceo sistem. Ali kada je prošao taj prvobitni šok, onda je sve bilo baš fenomenalno.

Najveći utisak u prvom semestru je definitivno otkiće da ja studiram u sistemu u kome je sve napravljeno da budem najbolja moguća verzija sebe.

Ponekada mi se dešavalo da radim i više nego što profesori traže, jer mi je toliko interesantno i zanimljivo to što učimo. Takođe, pošto nas je na časovima 10 do 25 (nikada više od toga), profesori imaju uslove da nas motivišu i guraju da budemo što bolji. I u takvom sistemu, potpuno je prirodno da napreduješ.

Da li je izbor tvojih Master studija vezan za tvoj dugogodišnji rad u civilnom sektoru? Da li misliš da ti radno iskustvo pomaže sada u studijama?

Ja sam se odlučila za program koji je potpuno drugačiji od onoga što sam ranije radila, jer sam htela da proširim svoje vidike. I tako je i ispalo, samo što sada učim da gledam na iste stvari, ali iz drugačije perspektive i to je zaista neverovatno iskustvo. Da je meni posle 10 godina radnog iskustva lakše, sigurno da jeste  ali sa druge strane čovek mora biti otvoren da čuje i pokuša da razume drugačije mišljenje.

fulbright

Dobitnica si prestižne Fulbright stipendije, Da li možeš da nam kažeš više o ovoj stipendiji?

Osnovna uloga stipendije jeste naravno da dođete u Ameriku da studirate, ali iskreno ova stipendija je mnogo više od toga. Prvo što automatski dobijate sistem podrške koji vam olakšava život na svakom koraku, a drugo što niste sami, jer Fulbrajt studenata ili alumnista ima skoro na svakom univerzitetu u Americi i oni atomatski postaju vaša porodica. A to puno znači. Naravno, Fulbrajt otvara mnoga vrata i postoji veliko poštvanje za studente koji su i Fulbrajtovci, ali i očekivanja su veća.

Da li si polagala TOEFL ili GRE testove? Šta ti je bio najveći izazov tokom aplikacionog procesa za Master i Fulbright?

Polagala sam i TOEFL i GRE. TOEFL mi nije bio problem jer mi je engleski dobar i zasta mislim da može da se spremi bez problema. GRE mi je sa druge strane bio baš težak. Ja nisam imala puno vremena da se spremam, ali moja preporuka je da izdvojite bar 6 meseci za spremanje ovog ispita. GRE je traži potpuno drugačije razumevanje engleskog jezika, a i jedan deo je matematika što meni nikada nije bila jača strana. Najveći izazov tokom aplikacionog procesa mi je bilo čekanje, jer proces traje više od godinu dana.

Imaš još godinu i po dana do kraja Master studija. Da li imaš neke planove studija ili još nisi odlučila?

Volela bih da nastavim svoje studije posle master programa ovde u Americi, tako da ću uskoro početi da se bavim time. Ali moguće da ću i promeniti tu odluku posle još godinu i po dana studiranja. Videćemo.

teksas studije

Za kraj – šta bi poručila našim čitaocima?

Ukoliko razmišljate da idete u inostranstvo da studirate, ali se plašite ili mislite da niste dovoljno dobri, pametni, samostalni ili šta god vas plaši u vezi sa tim, pokušajete da razumete da to svi mislimo i svi imamo strahove. Jedino što ne dozvoljavamo da strahovi upravljaju našim odlukama. Da, teško je preseliti se i otići na studiranje u inostranstvo, ali sa druge strane dobićete stvari za koje nikada niste ni znali da su vam potrebne.


Ako želite da studirate u inostranstvu, pošaljite nam direktan upit ino edukacija logo border

 

The post Sve je napravljeno da budem najbolja verzija sebe – intervju sa Anitom Mitić appeared first on Kako na Master - INO EDUKACIJA.


Studije i stipendije u Italiji – 13. februar 2020. Podgorica

$
0
0

Nakon uspešnog sajma u Beogradu Study Abroad. in Italia 2020 konferencija stiže u Podgoricu! Vidimo se 13. februara od 12h do 18h u hotelu Hilton Podgorica gde ćete saznati sve informacije o procedurama, upisu, stipendijama i studijama u Italiji.

Studije i stipendije u Italiji

Tokom celodnevne konferencije imaćete prilike da od predstavnika Italijanskog instituta za kulturu i Ambasade Republike Italije saznate informacije o procedurama upisa na osnovne i master studije, kao i proceduru dobijanja vize, a Ino Edukacija centar za školovanje u inostranstvu će predstaviti najpovoljnije opcije za studiranje u Italiji i proceduru apliciranja na stipendije.

Study Abroad. in Italia 2020

Datum: 13. februar

Vreme: 12h do 18h

Mesto: hotel Hilton (Bulevar Svetog Petra Cetinjskog 2)

Ulaz je besplatan, a registracija obavezna.

Program konferencije

Konferencija će trajati tokom celog dana, i možete prisustvovati pojedinačnim predavanjima ili celoj konferenciji.

12:00 - 13:00h Otvaranje konferencije i procedura upisa, predupisa i vize

13:15 - 14:00h Stipendije za studije u Italiji

14:15 - 15:00h Prezentacija Univerziteta Cattolica, Ca Focari i Padova

15:00 - 16:00h Pauza

16:15 - 18:00h Sastanci za savetovanje sa predstavnicima Ino Edukacije

Ulaz na konferenciju je slobodan, a registracija obavezna putem formulara ispod.

[contact-form]

The post Studije i stipendije u Italiji – 13. februar 2020. Podgorica appeared first on Kako na Master - INO EDUKACIJA.

Università degli Studi di Pavia

$
0
0

Univerzitet Pavia vodi prve korene još iz 9.veka, a zvanično je osnovan 1361. godine, i od tada na njemu su studirali brojni velikani, uključujući Kristofera Kolumba i mnoge druge. Na samo 35 kilometara od Milana i sa 70 hiljada stanovnika, Pavia je pravi studentski gradić koji nudi studentima sjajan studentski život i brzi pristup Milanu.

pavia italija

O Univerzitetu Pavia

Osnovan još u 14.veku, i sve do kraja 19.veka bio je jedini univerzitet u Milanu i celom regionu Lombardije. Univerzitet i danas neguje istorijske tradicije, prateći EU trendove i standarde, te aktivno učestvuje u Erasmus + razmenama. Ima 18 departmana, 77 akademskih programa na italijanskom i 12 Master programa na engleskom jeziku. Grad Pavia je u stvari grad univerzitet, i fakulteti su po celom istorijskom centru. Pavia ima sistem koledža kao Oxford i Kembridž, i sa 20 koledža nudi najboljim studentima opciju da imaju dodatne predmete i kurseve koje mogu da prate.

collegio

Od 23500 studenata, čak 1500 studenata je iz inostranstva. Rangiran je u top 10 univerziteta u Italiji i u top 400 univerziteta na svetu, dok za građevinu i medicinu rangiran je u top 200 univerziteta. Ima veliki kampus s 20 koledža, botaničkom baštom, istraživačkim centrima, brojnim labaratorijama, svojim istorijskim muzejem, 3 sportska kluba, 4 bazena, studentskim domom itd.

Studije na engleskom jeziku

studije u pavia

Osnovne studije

  • Medicine and Surgery Course (6 godina)

Master programi

  • Molecular Biology and Genetics
  • Psychology, Neuroscience and Human Sciences
  • Building Engineering and Architecture
  • Civil Engineering for Mitigation of Risk from Natural Hazards
  • Computer Engineering
  • Electronic Engineering
  • Industrial Automation Engineering
  • Master Programme in Econo
  • mics, Finance and International Integration (MEFI)
  • Master Programme in International Business and Entrepreneurship (MIBE)
  • The Ancient Mediterranean World (History, Archaeology and Art)
  • World Politics and International Relations

U ponudi je i 77 akademskih programa na italijanskom jeziku, za koji se mora imati B2 nivo italijanskog. Sve osnovne studije su na italijanskom, osim medicine. Na italijanskom jeziku dostupan je i Foundation program, koji omogućava studentima koji nemaju dovoljno kredita da upišu studije na italijanskom jeziku, da steknu srednjoškolsku diplomu i B2 italijanskog jezika.

stipendije italija

Školarine i stipendije

Školarina preko Ino Edukacije je samo 1000 EUR po godini i važi za sve studente koji se uspešno upišu. Savetovanje i usluga slanja prijave je besplatna! Application fee je 35 EUR i plaća se karticom direktno Univerzitetu.

Univerzitet dodeljuje i različite stipendije, kao i regionalnu stipendiju regiona Lombardije o čemu se možete više informisati u Ino Edukaciji.

Smeštaj

Univerzitet ima svoju housing servis, a dostupni su stanovi i na privatnom tržištu. Smeštaj i troškovi života su i do 50% niži od Milana.

study in pavia

Prijava na studije

Prijava na studije je od januara do juna, zavisno od programa, preko application portala Pavia. Za studije medicine potreban je IMAT test i prijava ide i preko Universitaly sajta. Za sve studije potreban je i predupis preko ambasade, kao i za sve druge univerzitete. Na studije je najbolje prijaviti se preko Ino Edukacije jer imamo direktan kontakt sa Univerzitetom, lakše ćete upisati i pomoćićemo vam oko izbora programa i upisa na studije. Usluga slanja prijave je besplatna.


Ako želite da studirate u inostranstvu, pošaljite nam direktan upit ino edukacija logo border

[contact-form]

The post Università degli Studi di Pavia appeared first on Kako na Master - INO EDUKACIJA.

University of Bolton England

$
0
0

University of Bolton je državni univerzitet koji se nalazi u blizini Mančestera. Idealan je za one koji žele da studiraju u manjem gradu u centralnoj Engleskoj. Univerzitet je rangiran među top 90 u UK a njegova istorija kreće još 1825.godine.

O Univerzitetu

Univerzitet Bolton se nalazi u istoimenom gradiću Bolton i važi za manji državni univerzitet. Ima 6000 studenata i čak 700 zaposlenih, te je rad u malim grupama zagarantovan. Većina populacije (oko 5000) su studenti osnovnih studija, i ovo jeste Univerzitet idealan za BA studije, zbog visoke bezbednosti i idiličnog okruženja. Univerzitet ima dva kampusa u gradu, između Deane Road i Derby Street. Univerzitet ima i svoj akademski centar u Dubaiju. Od 2017. godine rektor Univerziteta je George Windsor, Earl of St Andrews, pripadnik britanske kraljevske porodice.

Zašto studirati u Boltonu

Iako državni univerzitet, Bolton je veoma usmeren na praktična znanja i praktične smerove, a manje na istraživački rad i akademsko pisanje što je čest karakter britanskih univerziteta. Bolton univerzitet, iako mali, veoma je ambiciozna institucija koji želi da uveća svoju internacionalnu studentsku populaciju, te zato preko Ino Edukacije regrutuju i u našem regionu. Pošto su studentske grupe male, studenti će imati priliku da veoma dobro upoznaju sve profesore, i iskoriste sve prednosti studentskog i karijernog centra.

Troškovi života u Boltonu su i duplo niži u odnosu na London. Studentski dom košta oko 400-500 funti mesečno, a privatni smeštaj je jeftiniji od toga. Ostali troškovi su takođe značajno niži u odnosu na London, do 50%! Grad Bolton je veličine Novog Sada i ima 200.000 stanovnika, prelepi istorijski centar i prelepu prirodnu. Bolton se nalazi na 20 minuta od Mančestera i sat vremena od Liverpula, te ljubitelji fudbala i engleskih gradova mogu da uživaju! Do samog Boltona stiže se letom za Mančester, preko Minhena.

university of bolton studije u engleskoj

Studijski programi i školarine

Univerzitet nudi osnovne i Master studije u oblastima: Business, Media, Engineering, Architecture, Construction, Law, Social Work, Sound, Dance, Performance. Times je u Boltonu rekao: „Univerzitet nije vođen istraživanjem, ali inženjering, arhitektura i građevina, socijalni rad i socijalna politika sadrže neka svetska vodeća istraživanja u svojim predmetima”. Školarine su veoma niske za UK standard i iznose 12450 funti, odnosno 15000 eur godišnje, a moguće je dobiti i umanjenje školarine preko Ino Edukacije.

Prijava na studije

Prijava se u otvorene do kraja juna, preko Ino Edukacije prijave su besplatne i upis direktan. Za prijavu je potreban IELTS 6. za Bachelor, odnosno IELTS 6.5 za Master, ili drugi sertifikat jezika u istom rangu kao i standardna dokumentacija.

Ako želite da studirate u inostranstvu, pošaljite nam direktan upit: ino edukacija logo border

[contact-form]

The post University of Bolton England appeared first on Kako na Master - INO EDUKACIJA.

EU Business School Conference: Digital transformation – Jobs of the future / 11. mart 2020.

$
0
0

Saznajte koji su budući trendovi i buduća zanimanja u svetu digitialnog međunarodnog poslovanja!

Da li ste znali da 60% poslova koji će biti aktuelni 2035. godine još uvek ne postoje? Digitalna transformacija ide rame uz rame sa razvojem tehnologije i otvara vrata mnogim savremenim poslovima, ali isto tako predstavlja pretnju za tradicionalna zanimanja.

Kakva su predviđanja i kako se pripremiti za poslove budućnosti?

Ovo je aktuelna tema kako kod nas tako i u celom svetu i zato prestižna EU Business School iz Barselone u saradnji sa Ino Edukacijom organizuje konferenciju Digital transformation – Jobs of the future!

U Beograd dovodimo stručnjake iz oblasti digitala i menadžmenta koji nam dolaze pravo iz Barselone!

EU Business School / Digital transformation

Datum: 11. mart 2020.

Vreme: 19h - 21h

Adresa: hotel Metropol (Bulevar kralja Aleksandra 69, Beograd)

Ulaz je besplatan, a registracija putem formulara ispod obavezna.

Program konferencije

Konferencija je namenjena studentima i mladima koje interesuju pokretanje i razvoj biznisa, marketing, menadžment, prodaja, digitalni proizvodi i tehnologije.

18:30 – 18:50h Registracija učesnika

19:00 – 19:15h Otvaranje konferencije

Gospodin Carl Craen, potpredsednik EU Business School

19:15 – 20:00h Digital Transformation

Gospodin Jon-Hans Coetzer, ekspert za međunarodni menadžment i marketing

20:00 – 21:00h Panel – Jobs of the future

Ana Vranješ, digitalni marketing menadžer i alumni EU Business School
Iva Jeremić, influenser i alumni EU Business School
Moderator: Ana Marija Marinković, direktorka Ino Edukacije

EU Business School

EU Business School je prestižni i međunarodno priznati fakultet sa fokusom na studije biznisa i izučavanje inovacija, digitalnih proizvoda i transformacija. Sa kampusima u Barseloni, Minhenu, Ženevi i Montrou, posvećeni su edukovanju mladog stručnog kadra koji će se lako prilagoditi poslovnom svetu kakav nas očekuje budućnosti.

Da li je to zaista tako čućemo od Ive Jeremić, koja je završila osnovne i MBA studije na ovoj školi, kao i od Ane Vranješ, uskoro diplomirane Master studentkinje koja je već uplivala u preduzetničke vode.

Ana Vranješ

Ukoliko vas interesuju studije na ovom fakultetu, imaćete prilike da čujete više informacija od članova INO tima, kao i predstavnika EU Business School gospođice Katje Misimović i gospodina Carlesa Ibars.

Registracija

Registrujte se za konferenciju putem formulara ispod.

[contact-form]

The post EU Business School Conference: Digital transformation – Jobs of the future / 11. mart 2020. appeared first on Kako na Master - INO EDUKACIJA.

Studije biznisa u Španiji – prezentacija u Podgorici 10. mart 2020.

$
0
0

Prijavite se za prezentaciju EU Business School iz Barselone i saznajte sve o studijama biznisa na ovom fakultetu!

Prezentacija u Podgorici

EU Business School je švajcarski fakultet sa međunarodno priznatom diplomom i kampusima u Barseloni, Minhenu, Montrou i Ženevi. Fokus je na studijama biznisa, menadžmenta i marketinga, a studenti mogu menjati kampuse tokom studija i na taj način upotpuniti svoje internacionalno iskustvo.

Kampus u Barseloni je čest izbor naših studenata zbog atraktivne lokacije i kvalitetnih studija. Iz ovog razloga predstavnici fakulteta iz Barselone gđa Katja Misimović i gdin Carles Ibars dolaze u Podgoricu da predstave EU Business School programe i život u Barseloni zainteresovanim učenicima i studentima.

EU Business School prezentacija

Datum: 10. mart 2020.

17:00-18:00h Prezentacija

18:00-18:30h Individualni razgovori sa zainteresovanim učenicima/studentima

Lokacija: hotel Hilton, Bulevar Svetog Petra Cetinjskog 2, Podgorica

Ulaz je besplatan, a registracija obavezna.

Iskustvo studenata

EUBS predstavlja odličan izbor za sve buduće studente koji žele da se usavršavaju u oblasti biznisa, menadžerstva, marketinga i preduzetništva. Profesori su vodeći stručnjaci koji su radili u kompanijama ili osnivali svoje firme, tako da studentima prenose iskustvo iz prakse i pripremaju ih za tržište rada.

Ovakvo iskustvo imaju i naši studenti, pa vas pozivamo da pročitate iskustvo sa osnovnih i MBA studija na EUBS naše drage Ive Jeremić, kao i iskustvo sa master studija Ane Vranješ koja se već tokom studija upustila u preduzetničke vode.

Za sajt Kako na master intervjuisali smo alumni studenta EUBS Stefana Relića, koji je danas uspešni E-Commerce Product Manager-a za teritoriju Azije poznatog brenda Massimo Dutti.

Ana Vranješ

Ukoliko smatrate da bi studije biznisa bile pravi izbor za vas i želite da studirate u Barseloni, prijavite se za prezentaciju:

[contact-form]

 

The post Studije biznisa u Španiji – prezentacija u Podgorici 10. mart 2020. appeared first on Kako na Master - INO EDUKACIJA.

Prezentacija studije menadžmenta u hotelijerstvu / Swiss Education Group 19. mart 2020.

$
0
0

Steknite prestižno obrazovanje i započnite karijeru u jednoj od vodećih profesija na svetu!

Broj 1 studije turizma i hotelijerstva u Evropi

Turizam i hotelijerstvo su jedna od najbrže rastućih oblasti poslovanja na svetu! Swiss Education Group je grupa prestižnih univerziteta koji se nalaze u Švajcarskoj i koji edukuju kadar iz oblasti turizma i hotelijerstva koji postaju menadžeri svetski poznatih hotela i restorana.

SEG čine fakulteti:

  • Cesar Ritz
  • Culinary Arts Academy
  • Hotel Institute Montreux
  • IHTTI School of Hotel Managemet
  • Swiss Hotel Management School

Ovi fakulteti studentima pružaju međunarodno akreditovane programe iz oblasti međunarodnog hotelijerskog poslovanja, hospitality management, culinary arts i culinary management.

Fakultet ima obaveznu praksu i partnerstvo sa prestižnim kompanijama, kao što su: Marriott International, Mandarin Oriental, White Lodging, The Bürgenstock Selection, Rosewood Hotels & Resorts, Sandals Resorts International, Wharf Hotels Management Limited, Aman Resorts, Accor Hotels, Palladium Hotels & Resorts, Hubolt, Disney, Mane, Ritz Paris, John Paul. Započnite svoju karijeru baš u nekoj od ovih kompanija!

Cena osnovnih studija uključujući smeštaj i hranu za sve tri godine jeste 122 600€, koje ukoliko uhvatite rani period aplikacije može da bude sa umanjenjem preko Ino Edukacije. Cena master studija je 34 700€.

studiranje-svajcarska---e24845a204ee603fe234693d8338ade6ef7d4195

Prezentacija i besplatan sastanak

Pozivamo vas na prezentaciju Swiss Education Group i programa iz oblasti menadžmenta u turizmu i hotelijerstvu koja će se održati:

Studije menadžmenta u turizmu i hotelijerstvu

19. mart 2020.

18:30 – 18:55h Registracija

19:00 – 19:30h Prezentacija o SEG i programa – Jovana Pejčić (SEG)

19:30 – 20:00h Predavanje i iskustvo sa posete fakulteta – Nina Simić (Ino Edukacija)

20:00 – 20:30h Panel: Iskustvo sa studija u Švajcarskoj – Jovana Pejčić (SEG) i Ana Marija Koppert (Ino Edukacija)

20:30h Individualni sastanci uz kafu sa zainteresovanim studentima

Conference Room 3, Hotel Hilton, Kralja Milana 35, Beograd

Ulaz je besplatan, a registracija obavezna.

Prezentaciju će održati gospođa Jovana Pejčić, predstavnica Swiss Education Group iz Švajcarske, Ana Marija Koppert, direktorka Ino Edukacija centra za školovanje u inostranstvu i Nina Simić, savetnik za studije u Ino Edukaciji.

Prijavite se za prezentaciju putem formulara

[contact-form]

The post Prezentacija studije menadžmenta u hotelijerstvu / Swiss Education Group 19. mart 2020. appeared first on Kako na Master - INO EDUKACIJA.

LUMSA Universita di Roma

$
0
0

Studirajte u Rimu na fakultetu koji ima 96,5% zadovoljnih diplomaca!

LUMSA Univerzitet u Rimu

LUMSA (Libera Università degli Studi Maria Ss. Assunta di Roma) je drugi najstariji univerzitet u Rimu, posle Sapienze, osnovan 1932. godine. Od 1999. godine postoji i kampus u prelepom Palermu, Sicilija. Akreditovan je od strane države i diploma je ekvivalentna diplomama državnih fakulteta.

11884989_1024075067626141_2704892559819018432_o

Profesori neguju dobar odnos sa studentima, a sami programi su dizajnirani tako da studentima isporuče visoke tehničke i kulturološke veštine. Tačnije, da podjednako razvijaju ono što ste zovu hard i soft skills.

Univerzitet je dom za preko 7200 studenata sa programima na italijanskom i engleskom jeziku iz oblasti: Law, Economics, Politics and Modern languages – Rome kampus; Law – Palermo kampus; Social Sciences – Communication, Education and Psychology. LUMSA kampus u Rimu je pored edukativne ustanove i priznati testing centar koji dodeljuje kvalifikacije iz oblasti ekonomije, IT-a, jezika i biznisa.

Kampus i smeštaj

LUMSA kampus u Rimu lociran je u elegantnom Prati distriktu. Sa centralnom lokacijom u Via della Traspontina, Via di Porta Castello, Piazza delle Vaschette i Via Pompeo Magno, koje su sve blizu jedna druge, univerzitetski centri su odlično povezani gradskim prevozom i opremljeni studentskim servisima, kao što su: master i škole za specijalizaciju, napredni treninzi, biblioteke, kancelarija za tutore i mentore, karijerni servis, Erasmus + kancelarija, kancelarija za internacionalne studente, itd.

Univerzitet LUMSA ima svoje studentske rezidencije. Poželjno je aplicirati što ranije, jer se mesta brzo popune. U slučaju popunjenih kapaciteta, Univerzitet ima ugovore sa proverenim agencijama koje će vam pomoći oko pronalaska smeštaja. Cena sobe sa deljenim kupatilom je oko 450-500 evra.

Rim kao večni grad

Rim je poznat većini ljudi po svojoj istoriji i tradiciji, a važi i za jedan od najlepših i najromantičnijih gradova u Evropi. Ne čudi zašto je čest izbor naših studenata. Pored brojnih znamenitosti i muzeja, imaćete prilike da odmorite od predavanja kod Fontane di Trevi, da uživate u pogledu na Koloseum ili posetite Vatikan koji se nalazi blizu fakulteta.

Srbija je povezana direktnim letom sa Rimom, karta je oko 150 evra, često i manje ako je rezervišete na vreme, tako da je kuća samo na sat i po vremena od vas.

Rim jeste jedan od skupljih gradova Italije i računajte da će vam biti potreban novac za smeštaj oko 450-600 evra u zavisnosti od sobe, hrana je oko 150-200 evra, prevoz oko 20 evra. Ovo su optimalni troškovi, ali sve zavisi od vaših ličnih potreba.

Untitled design

Programi i cene

LUMSA u svojoj ponudi ima programe na engleskom i italijanskom jeziku. Osnovne studije traju tri godine, master studije dve godine i postoje integrisane studije prava koje podrazumevaju pet godina studija (osnovne i master). Tokom studija besplatno učite drugi strani jezik do B2 nivoa.

Programi na engleskom jeziku

■ Marketing & Digital Communication (2 years)

■ Management and Finance (2 years)

■ International Relations (2 years)

Programi pola na engleskom / pola na italijanskom jeziku

■ Law (Rome, Palermo, 5 years)

■ Science and Techniques of Psychology (3 years)

■ Psychology (2 years)

Double degrees programi

■ Law with International Program (Rome, Palermo): St. John’s University (USA)

■ Social Work and Non Profit Organization Sciences: Huelva (Spain)

■ Communication Sciences, Marketing and Digital Media: ISCEM (Portugal)

■ Marketing & Digital Communication: ISCEM (Portugal), Griffith College (Ireland),
EFAP(France)

■ International Relations: Université de Lille III (France)

Programi na italijanskom jeziku

■ Primary Teacher Education (5 years)

■ Educational Sciences (3 years)

■ Communication Sciences, Marketing and Digital Media (3 years)

■ Science and Techniques of Psychology (3 years)

■ Planning and Management of Socio-Educational and Training Services (2 years)

■ Business and Economics (3 years)

■ Educational Sciences (3 years)

■ Social Work and Non Profit Organization Sciences (3 years)

■ Primary Teacher Education (5 years)

■ Economics and Management (2 years)

■ Management of Welfare Policies and Social Services (2 years)

■ Social Work and Non Profit Organization Sciences (3 years)

■ Management of Welfare Policies and Social Services (2 years)

■ Management and Economics (3 years)

■ Linguistic and Cultural Mediation (3 years)

■ Political and International Sciences (3 years)

■ IT Tecniques for Data Management (3 years)

Cena studija je 7000 EUR godišnje, ali ko se prijavi preko Ino Edukacije dobija 50% umanjenje školarine!

Untitled design (1)

Prijava i rokovi

Za prijavu na fakultet potrebni su vam diploma srednje škole/fakulteta, sertifikat jezika i propratna dokumentacija. Za osnovne studije postoji ulazni test, za master online intervju. Application fee je 100 EUR i plaća se direktno fakultetu. Ukoliko studirate na italijanskom jeziku, potrebno znanje jezika je B2.

Rok za prijavu je 30. jun.

Ino Edukacija je zvanični predstavnik LUMSA Univerziteta i upis je preko nas direktan, a naše savetodavne usluge i usluge slanja aplikacije i prijave besplatne.

Click to view slideshow.

Ukoliko vas interesuju studije na LUMSA Univerzitetu iz Rima, kontaktirajte nas:

[contact-form]

 

The post LUMSA Universita di Roma appeared first on Kako na Master - INO EDUKACIJA.


Kako Korona virus Covid19 utiče na upis studija u inostranstvu?

$
0
0

Pandemija koja je zadesila ceo svet poremetila je naš dnevni život u velikoj meri i normalno je da se zapitamo kako će to uticati na upis studija u inostranstvu, i same studente koji su na studijama u inostranstvu?

Ono što ne smemo da zaboravimo je da su se škole i fakulteti završavale i upisivale i 99. godine posle bombardovanja, pa i u vreme devedesetih i Drugog svetskog rata. Zato, ne smemo dopustiti da nas očaj savlada, jer u nekim zemljama Korona virus još uvek nije toliko prisutan, odnosno insitutucije nisu zatvorene i studenti normalno apliciraju.

immunization-4930050_1280

Očekuje se da će ova kriza biti prisutna do juna, i da bi do tada trebalo da se situacija normalizuje u smanjenom broju inficiranih virusom. Druga opcija je da će nastupiti behavioural fatigue (Đorđe Trikoš sa City University of London ovo prevodi kao zamor opreza) te da iako broj zaraženih ne opadne da će život nastaviti realtivno normalno zbog ekonomskih i realnih potreba

Internet nam je pružio priliku da svi đaci i studenti prate nastavu online, i većina univerziteta u inostranstvu odavno koriste sopstvene online platforme za praćenje časova i preuzimanje online knjiga, skripti i drugih materijala, te njihove studije i dalje teku normalno. Studenti koji su želeli da ostanu u svojim studentskim domovima u inostranstvu su i dalje tamo, imaju časove online i slobodno se kreću po svojim gradovima, držeći udaljenost od drugih (social distancing).

Što se upisa studija tiče, nijedan rok za sada nije pomeren niti je uslov upisa promenje i prijave na studije teku normalno.

Prijave se svakako rade online kao i pre, te mi i dalje svakodnevno šaljemo prijave na studije. Ako imate problem sa polaganjem engleskog jezika i prevodima transkripta, kontaktirajte nas kako bismo vam dali alternative, a za sada i dalje ima polaganja TOEFL testa u aprilu. Zbog toga, uprkos ovoj krizi, spremajte i šaljite vaše prijave na studije normalno, jer iz mnogih zemalja širom sveta koje nisu ovoliko zahvaćene krizom (ili jesu) prijave i dalje stižu standardnim tempom.

Ako imate problem sa sertifikatom jezika, nekoliko naših partnerskih univerziteta možete upisati sa sertifikatom jezika koji polažete kod kuće online uz našu pomoć:

Kontaktirajte nas za ove univerzitete, prijava je preko Ino Edukacije besplatna i direktna.

Svi univerziteti javljaju najverovatnije školska godina počinje normalno na jesen i da ništa nije odloženo.

Očekuje se da će do leta ova kriza splasnuti, te će se na leto normalno prijavljivati za vize, smeštaj, avio karte i ostalo.

Za sva pitanja oko dokumentacije, kako skenirati, slati, prevoditi i popunjavati prijave slobodno kontaktirajte INO EDUKACIJA – CENTAR ZA ŠKOLOVANJE U INOSTRANSTVU jer i postoji da pomogne u ovim teškim situacijama. Pošaljite direktan upit ispod ili pozovite 0615544199 ino edukacija logo border

[contact-form]

The post Kako Korona virus Covid19 utiče na upis studija u inostranstvu? appeared first on Kako na Master - INO EDUKACIJA.

Šta kad ti žena upiše Master u inostranstvu – intervju sa Dušanom Milenkovićem

$
0
0

Dušan Milenković je politikolog iz Beograda koji je otišao sa celom porodicom u Englesku jer je njegova žena Sonja Budiša Milenković dobila Chevening stipendiju za Master studije u Brajtonu. Kako se preseliti i živeti u Engleskoj sa dvoje male dece? Kao odrediti prioritete? I sve to u doba Korona virusa. Ovo je njihova priča.

brajton

Otišao si u Englesku zapravo jer je tvoja žena dobila Chevening stipendiju za Master studije. Kako ste se odlučili na ovaj korak, pošto ste poveli i vaše vaše dve ćerke?

Merili smo dobit i rizike, naravno. Kada smo saznali da je izabrana za Čivning, što smatram da je veliki uspeh sam po sebi, razgovarali smo o tome šta je sve potrebno da uradimo (i žrtvujemo) kako bismo iskoristili priliku da Sonja unapredi svoja znanja u oblasti koja je interesuje, kao i da naša deca dobiju priliku da nauče još jedan jezik pre nego krenu u školu u Srbiji. Opcija razdvajanja za nas nije postojala, pa smo se raspitali kakve su okolnosti studiranja i života za studente sa porodicom. Bilo je nužno da uložimo veliki napor, i značajan novac, da preselimo ceo život iz Srbije u Englesku od juna do septembra. Međutim, imali smo veliku podršku porodica, kao i prijatelja, pogotovo onih sa iskustvima studiranja i života u UK. Takođe, bilo je nužno da napustim veoma dobar posao koji sam imao, ali smo izračunali da je to rizik koji će se isplatiti na srednji i duži rok. Ključna informacija je bila da ću ja dobiti radnu dozvolu za sve vreme boravka u UK, bez ograničenja (osim medicine i sporta), što je značilo da ću lakše naći posao. Moram napomenuti da je i to bio rizik, jer nismo bili spremni da živimo tamo bez dodatnog prihoda, tj samo od njene stipendije. Sve u svemu, odlučili smo se za taj rizik jer je dobit bila značajna.

Kako si se snašao u ulozi “full-time” oca? 

Uvek sam bio full-time otac 😀

Kao što sam uvek imao posla čak i kada nemam aktivan ugovor o radu, što je bio slučaj i po preseljenju u UK. Neke rutine koje smo imali u Beogradu smo nastavili ubrzo nakon selidbe u Brajton. Starija ćerka (5.5 godina u to vreme) je krenula u školu jer se u Engleskoj kreće ranije nego u Srbiji, a mlađa u vrtić. Tako da ne mogu da tvrdim da mi se radikalno promenila rutina, osim što je Sonja realno imala mnogo više obaveza na masteru nego što smo predviđali, pa sam provodio više vremena sam sa decom nego u Beogradu. Mislim da sam se snašao dobro, ali bilo je naporno jer odjednom ostaješ bez potpornih stubova života – šire porodice i prijatelja koji su ti na jedan poziv ili poruku od brze pomoći. Taj aspekt promene je najuticajniji na život u inostranstvu, pogotovo kada imaš malu decu. 

Master u engleskoj ino edukacija

Odlučili ste se sa Brajton, primorski grad na jugu? Kako vam prija život u manjem gradu s obzirom da ste pre živeli u Beogradu?

Prija nam promena, nesumnjivo. Ja volim gradove kao što je Brajton, jer ti daje sve što ti treba, a ne oduzima ti mnogo vremena u saobraćaju. Odlično je organizovan, i prilagođen je studentima jer ima nekoliko univerziteta. Univerzitetski gradovi su sjajni jer su živi, mladi ljudi ih čine živim. Grad je na moru, a mi živimo na kampusu blizu nacionalnog parka, što znači da smo uvek izloženi i morskom i šumskom vazduhu. Kada se prijavljivala za univerzitete, Sonja je izbegavala London. Znali smo da je za jednogodišnju selidbu cele porodice mnogo efikasnije izabrati manji grad, pritom je Brajton na sat vremena vozom do centra Londona, što nam otvara i druge opcije. Socijalni život mi nedostaje, nesumnjivo. Ne samo zbog toga što su mi svi prijatelji i cela familija u Beogradu, već i zato što je društveni život Beograda jedinstven.

Da li si uspeo da radiš tokom ovog perioda u Engleskoj? Mnogi ne znaju da kada ti partner studira ti imaš pravo na radnu dozvolu. 

Kao što napisah gore, radna viza za mene je bila uslov da se odlučimo na dolazak. Ja sam našao posao relativno brzo nakon dolaska, i počeo da radim već u novembru. Čivning, u tom smislu, daje prednost studentima sa porodicama, jer obezbeđuje radnu dozvolu supružniku i značajno olakšava porodicama. Naravno, slao sam stotine aplikacija već od avgusta. Ima mnogo otvorenih pozicija, posebno u Londonu, gde sam na kraju i našao posao. Ono što radim (politički i međunarodni razvoj) mi omogućava i fleksibilno radno vreme, a takva vrsta angažmana je dosta popularna u Engleskoj, stoga je većina poslova za koje sam aplicirao unapred pružalo opciju rada od kuće nekoliko dana nedeljno. 

Korona virus vas je zatekao u UK i ostali ste tamo? 

Čekali smo je posmatrajući kako se širi iz Kine po svetu. Ostali smo, naravno, jer smo mnogo korisniji i sigurniji ovde nego u Beogradu. Prvo, svako putovanje je rizik po nas i po druge. Drugo, i da smo se zaputili u Beograd, bili bismo minimum dve nedelje u karantinu, i nakon toga ne bismo viđali roditelje, a verovatno ni prijatelje i ostalu rodbinu. Socijalno distanciranje, u tom smislu, uopšte nije drugačije od onoga što bismo živeli u Beogradu trenutno, osim u smislu potencijala – ovde bar znamo da su i fizički daleko, tamo bi nam bili blizu a opet nedostupni. Treće, Brajton i Istočni Saseks su najmanje ugroženi u Britaniji, sa tek desetak slučajeva trenutno.

Do skoro su škole u Velikoj Britaniji radile, i nadamo se da će se UK u narednih 10ak nedelja izboriti sa ovim, jer bismo voleli da starija ćerka završi razred regularno. Sonji je sve na Master studijama prebačeno onlajn, tako da će ona moći da završi i predavanja i ispite od kuće.

U UK je malo kasnije došla odluka o prekidu rada univerziteta i ostalih institucija. Kako ćete organizovati svoj život sada?

Tako je, UK se prvobitno vodila jednom strategijom, onda je malo modifikovala pod pritiskom ali i dalje ne postupa kao većina evropskih država. Tek su sredinom prošle nedelje uvedene prve mere, do tada su bile proporuke, a i dalje garantuju da neće biti zabrane kretanja. Ono što je dobro kod UK je to što su nedržavni entiteti reagovali ne čekajući odluke Vlade, te su se univerziteti zatvarali i poslovi prebacivali na rad od kuće i pre nego što je Vlada donela odluku o zatvaranju škola, vrtića i univerziteta.

IMG_20191013_140349

Mi ćemo se organizovati kao i većina sveta: minimalna socijalna interakcija, i dosta dinamičniji kućni život, jer ćemo paralelno raditi i učiti, spremati i pratiti onlajn školsku nastavu za ćerku, pritom nalaziti vreme da čitamo i družimo se. U ovoj krizi je najvažnije da smo zajedno, i to jeste prednost studenata koji su otišli sa porodicama u ovakvoj krizi. Generalno, mislim da se potcenjuje mogućnost studiranja kada imaš porodicu i svih prednosti koje ono ima. Međutim, to je druga tema sada.

Kako su se vaše ćerke uklopile u engleski sistem?

Veoma lako i veoma brzo. Deca su generalno prilagodljiva, to je poznato. Učile su engleski jezik i u Beogradu, ali su ovde već nakon mesec dana uhvatile ritam i omogućile sebi socijalizaciju. Da ne pominjem da već sada starija ćerka bez problema komunicira na engleskom, dok mlađoj (4 godine) fali reči, ali u tom uzrastu joj fale reči i na srpskom. Ono što nam je sada izazov jeste da im održimo i povećamo nivo komunikacije na srpskom, jer ih celodnevna izloženost engleskom jeziku već uokvirila da razmišljaju na tom jeziku.

Do kada planirate da ostanete u Engleskoj i da li imate neke planove za dalje?

U Engleskoj ostajemo do druge polovine leta. Nadamo se da će do tada svet biti u mnogo boljem položaju u odnosu na Covid-19, i da ćemo moći da putujemo. Kao što rekoh, Sonja već sada može da završi studije onlajn, ali ja imam posao i obaveze koje će se nagomilati nakon što se kriza završi, te je druga polovina leta realan okvir. Vraćamo se u Srbiju, to je oduvek bio plan, želimo da živimo u Srbiji. Srbija možda trenutno nije najbolja zemlja za život, ali svi želimo da postane. I možda je u drugim zemljama lakši život, ali u Srbiji je, ipak – život.

Hvala Dušanu i Sonji! 

Dušana možete pratiti na tviteru @dmilenkovic i na njegovom blogu.


Ako želite da studirate u inostranstvu pošaljite nam direktan upit ino edukacija logo border

[contact-form]

The post Šta kad ti žena upiše Master u inostranstvu – intervju sa Dušanom Milenkovićem appeared first on Kako na Master - INO EDUKACIJA.

Upis na studije u inostranstvu bez sertifikata jezika

$
0
0

Ukoliko vas interesuju studije u inostranstvu i ušli ste u proceduru apliciranja, onda sigurno znate da vam fakultet traži međunarodno priznati sertifikat kao dokaz o znanju jezika. Ukoliko niste upoznati koji su vam sertifikati potrebni za studije u inostranstvu i koji nivo jezika, predlažemo da pročitate naš tekst o sertifikatima stranih jezika gde smo objasnili sve u kratkim crtama.

Kako bi olakšali studentima, određeni univerziteti su kreirali svoje online platforme za polaganje testa engleskog jezika. Ovo je odlična vest za sve studente koji žele da započnu studije 2020. godine, a još uvek nisu položili testove jezika kao što su TOEFL ili IELTS i zbog trenutne situacije sa pandemijom virusa neće biti u prilici da polože.

Istražili smo i sastavili listu univerziteta koji su fokusirani na različite oblasti i imaju svoj test jezika, kako biste iskoristili priliku i krenuli na studije 2020. godine! Polaganje se vrši online, od kuće, uz podršku Ino Edukacije koja je direktan predstavnik svih univerziteta za naš region. Upis i prijava su preko nas direktani i besplatani. Kontaktirajte nas putem formulara na kraju teksta!

EU Business School – studije biznisa uz međunarodno priznatu diplomu

EU Business School je čest izbor naših studenata i fakultet koji je priznat i poznat širom sveta. Uz opciju da menjaju kampuse i studiraju u Barseloni, Minhenu, Ženevi i Montrou, pored kvalitetnog obrazovanja studenti dobijaju mogućnost da žive i steknu radno iskustvo u gradovima sa vodećim svetskim industrijama.

Programi su usko vezani za oblast biznisa, tako da na ovom fakultetu možete studirati: međunarodni biznis, marketing, menadžment, komunikacije, sportski menadžment, finansije, itd. U sklopu fakultetskog programa, realizuju se i odlične letnje i zimske škole za učenike srednjih škola.

Cena studija je oko 13 000 evra godišnje i zavisi od izbora programa i kampusa.

“Profesori u EUBS imaju puno iskustva u svetu biznisa jer je skoro svaki od njih u prošlosti radio u nekim velikim organizacijama  i korporacijama, a neki i dalje imaju svoje biznise. Iskustvo koje su stekli tokom života sa velikom željom prenose na studente. Prepričavaju nam ‘real life’ poslovne situacije, objašnjavaju nam kako su oni to rešavali i savetuju nas koje greške da mi ne pravimo u svojim budućim karijerama.” – Iva Jeremić, BA i MBA diplomac na EUBS

Universita Cattolica – jednogodišnji masteri u Milanu

Univerzitet Cattolica je poznat među našim studentima i s obzirom da smo mi njihov vodeći partner za naš region, studenti nam se često javljaju da uradimo slanje i direktnu prijavu na fakultet besplatno.

U ponudi su osnovne i master studije koje mogu biti jednogodišnje ili dvogodišnje. Ukoliko u ovom trenutku nemate test jezika, možete upisati jednogodišnji master na Univerzitetu Cattolica.

Ovaj univerzitet je u top 2 univerziteta u Italiji i u okviru jednogodišnjih mastera, možete studirati oblasti: Credit Risk Management (second level Master), Corporate Communication, Cultural Diplomacy (kampus Rim), Economics and Finance (second level Master), International Business, International Business Executive, International Cooperation and Development, International Marketing Management, International Relations, International Screenwriting and Production (svake druge godine), Luxury Goods Management, Strategic Management for Global Business, Viticulture and Enology,  Arts Management, Data Science for Management, International Relations, Middle Eastern Studies.

Cena studija je od 7 500 do 12 000 evra za jednogodišnje master programe, a ostale programe i cene možete pogledati na Cattolica profilu na našem sajtu.

Ino Edukacija i Univerzitet Cattolica imaju direktnu i odličnu saradnju i srećni smo što je naša studentkinja Angelina Odadžić postala ambasador Univerziteta Cattolica i predstavnik njihovih programa za naš region.

‘’Ja studiram međunarodne odnose na osnovnim studijama.To se može povezati sa političkim i društvenim naukama i daje niz mogućnosti posle završetka studija, jer su predmeti isplanirani tako da zadovolje svaku društveno/poslovnu sferu. Program je koncipiran tako da uprkos tome što se uglavnom moje studije zasnivaju na politici, imam mogućnost da upoznam i ekonomije temeljno zahvaljujući organizaciji kursa i profesorima koje imaju niz godina usavšavanja i iskustva u ovoj oblasti. Takođe, često imamo prilike da slušamo govore konzula i ambasadora, njihova mišljenja i iskustva, kao i brojnih kompanija koje uvek žele da regrutuju mlade i vredne studente za svoje programe i prakse. Posle upisa studija dobila sam punu Educatt stipendiju, što mi je mnogo značilo.’’ – Angelina Odadžić, student međunaronih odnosa na Cattolici

Northumbria University Newcastle – moderan kampus i 95.5 % zapošljivost nakon studija

Univerzitet sa jednim od najmodernijih kampusa koji je uložio 250 miliona £ kako bi studenti imali savremene uslove i prestižno obrazovanje. Fakultet se nalazi u centru grada, a diplome su priznate i prepoznate od strane poslodavaca tako da 95.5% diplomaca nađe posao u roku od 6 meseci od diplomiranja.

S obzirom da se nalazi na engleskom govornom području, postoji veliki izbor programa i možete studirati: arhitekturu, dizajn, animaciju, biznis, inženjering, komunikacije, biologiju, ekonomiju, menadžment, inženjerstvo, web development, kriminologija, drama, moda i još mnogo oblasti.

Cena studija je oko 15 500 funti, preko Ino Edukacije je moguće aplicirati za stipendiju koja podrazumeva umanjenje školarine od 3 000 funti.

Solent University Southampton – pomorski grad i razvijena industrija

Southampton je poznati grad u Engleskoj koji ima veliki značaj za trgovinu i industriju s obzirom na svoju lokaciju i luku. Ovo je od velikog značaja za studente, jer postoji dosta prilika za početak i razvoj njihovih karijera. Solent Univerzitet se nalazi u centru grada i na nekoliko minuta od svih većih atrakcija.

Još jedan univerzitet sa engleskog govornog područja i samim tim velikim izborom programa na engleskom jeziku. Oblasti koje možete studirati su: Architecture and construction, Art and design, Business and finance, Computing and games, Engineering, English and journalism, Fashion, Health, psychology and sociology, International studies, Law and criminology, Maritime, Marketing, communications and public relations, Music and performance, Sport and fitness, Travel and tourism, TV, film, media production and technology.

Školarina iznosi oko 12 800 funti i upis je direktan preko Ino Edukacije.

Business and Hotel Management School Luzerne – studije hotelijerstva u Švajcarskoj uz plaćenu praksu

Skrećeno BHMS ovaj univerzitet je odličan izbor za sve koji žele da se usavrše u oblasti turizma, hotelijerstva ili kulinarstva i da steknu praktično iskustvo u nekom od svetski poznatih lanaca hotela i restorana.

Studenti 6 meseci provode na fakultetu učeći teorijski deo gradiva, a nakon toga su 6 meseci na praksi koja im je plaćena oko 2000 evra mesečno. Ovo je odličan način da studenti zarade džeparac, ali i primene naučeno u praksi i steknu radno iskustvo.

Posle svake godine studija, studenti dobijaju diplomu i zvanje, a posle završene tri godine dobijaju diplomu osnovnih studija. Master studije traju godinu dana.

Programi su: BA Culinary Arts, BA Global Business Management (postoji opcija da se na trećoj godini kandidate prebace na biznis ukoliko se ispostavi da ih ne zanima hotelijerstvo), BA Hotel and Hospitality Management, M.Sc. Degree in International Hospitality Business Management, M.Sc. Degree in Global Business Management, MBA Dual Degree (sa York St John University) – minimum 2 godine radnog iskustva.

Imaju i odličnu letnju školu, tako da pozivamo sve srednjoškolce koji žele da se upoznaju sa fakultetom, programima, kompanijama i provedu dve nedelje u Švajcarskoj da nas kontaktiraju za više informacija.

Cena programa je 28 000 evra godišnje i u cenu su uključeni školarina, smeštaj, hrana, apliciranje.

‘’ Sama ulica u kojoj se nalaze škola i internat smeštena je na 6 minuta (peške) od starog grada, koji je ujedno i centar Lucerna, i veoma blizu železničke stanice, koja će vam kao studentu biti veoma bitna stvar. Kuhinje u kojima radimo i učimo su odlično opremljene, imamo prilike da učimo od sjajnih chef kuvara i majstora ovog posla. Takođe, sami studenti svakodnevno pripremaju hranu za celu školu, tako da smo od početka veoma orijentisani na praktičnu nastavu i svaki dan naučimo nešto novo.’’  – Marija Vranješ, Culinary Arts

International Business School Budapest – prestižne studije i jeftini troškovi života

IBS fakultet se nalazi u glavnom gradu susedne Mađarske i nudi akreditovane programe iz oblasti biznisa nakon kojih dobijate britansku diplomu. Masteri ovog fakulteta se nalaze među 100 najboljih na svetu, a dobra lokacija pruža odlične karijerne opcije svim studentima. Kampus se nalazi u centru biznisa i razvoja Budimpešte, Graphisoft parku, pored kompanija kao što su Microfot i SAP.

Osnovne studije traju 3 godine, a master studije godinu dana i časovi se odvijaju predveče tako da možete raditi tokom svojih master studija.

Programi su usmereni na menadžment, marketing, HR, finansije.

Cena studija je oko 7 400 evra i fakultet poseduje svoju rezidenciju. Apliciranjem preko Ino Edukacije, moguće je ostvariti umanjenje od 25%.

 ‘’U Graphisoft parku se nalaze neke od najvećih kompanija u svetu kao sto su Microsoft, SAP i mnoge druge. Imamo pristup njihovim zgradama u slučaju da nam treba nešto za projekat. Škola nam obezbeđuje pristup i ugovara intervju sa menadzerima ili već ko nam je potreban za taj projekat, što je sjajno jer imamo priliku da pristupimo velikom broju kompanija, upoznamo bitne i uticajne ljude i da izaberemo gde hoćemo da imamo praksu, naravno pod uslovom da su ocene na visokom nivou.’’ – Katarina Balandžić, student IBS-a

Ukoliko vas interesuju studije u inostranstvu ili na nekom od ovih univerziteta, pošaljite nam besplatan upit:

[contact-form]

The post Upis na studije u inostranstvu bez sertifikata jezika appeared first on Kako na Master - INO EDUKACIJA.

Studije i život u Londonu tokom Korona virusa – intervju sa Đorđem Trikošem

$
0
0

Đorđe Trikoš, ekspert za komunikacije i ponašanje potrošača, i Chevening stipendista, trenutno je na Master studijama u Londonu, gde je odlučio da ostane tokom krize izazvane Korona virusom. Kakav je njegov pogled na trenutnu situaciju u Londonu, u Engleskoj i zašto je ovo iskustvo za njega jedinstveno?

london-4868436_1280

Trenutno si na Master studijama u Londonu, kakva je situacija tamo?

Kada ste me prvi put kontaktirali s namerom da realizujemo ovaj intervju, situacija je bila jedna. Slobodno mogu da kažem da je već koliko par dana kasnije sasvim druga. Studiranje u Ujedinjenom Kraljevstvu, a pogotovo u Londonu gde sam ja, sinonim je za dinamičan vid studiranja. Makar samo učio, i ništa drugo ne imao na umu, pokretljivost i optimizacija vremena su sve.

Kada jedno takvo okruženje kao što je London pogodi pandemija, postaješ svedok prirodnog eksperimenta neviđenih razmera.

Ilustrovaću vam to na primeru londonskih coffee shop franšiza. Oni su od podozrivosti i pojačanih higijenskih protokola brzo prešli put do potpunog zatvaranja. Od supsendovanja seat in usluge, preko redova za takeaway do zatvorenih vrata. Grešaka u koracima koliko hoćeš. Meni je kao studentu bihejvioralne ekonomije, ali i kao nekome ko se profesinalno bavio efektivnom komunikacijom i komercijalnim ponašanjem, bilo izuzetno važno da uočavam specifičnosti ove tranzicije.

master studije u londonu djordje trikos

Zašto si odlučio da ostaneš u Londonu?

U pitanju je kombinacija ličnih i akademskih razloga. Pisanje radova, realizacija istraživanja, priprema eksperimenta za master disertaciju. Ne bih bio sprečen da išta od toga realizujem ni u Srbiji, ali jedan zalet koji sam napravio u pristupu obavezama mi, čini mi se, ipak nalaže da ostanem. Trudim se da pratim i da dobro razumem preporuke vlade i vodećih britanskih medicinskih ustanova. Mislima sam sa svima mojima u Srbiji. Pratim i tamošnja zbivanja. Ovde su trenutno na snazi restrikcije u pogledu kretanja, ali jednodnevna šetnja ili trening su čak i preporučeni. Parkovi u doba pandemije su i dalje parkovi, a doživljaj ulice i arhitekture u vremenu pandemije je vrlo specifičan. Ko je gledao Inception Kristofera Nolana verovatno može da pretpostavi o čemu govorim.

Studiraš na City, University of London, kako je tamo organizovana online nastava? Da li je zgrada Univerziteta potpuno zatvorena?

Jeste. Sve je prebačeno online. Više niko ne dovodi u pitanje da je to bila odgovorna odluka. Kao studentu Univerziteta u Londonu, naravno, od početka mi je bilo važno da savesno pratim preporuke moje obrazovne institucije. City, University of London je uz University College London i King’s College London jedna od tri najmasovnije univerzitetske ustanove u gradu. Nije im bilo lako u ovom procesu. I mada jesu bili nešto sporiji u zatvaranju vrata, jako pedantno su komunicirali sa studentima sve promene, a moj lični utisak je da su s tom pedantnošću obezbedili meki prelazak na online nastavu. Samo poslednje tri nedelje nastave na programu će se odvijati preko interneta, tako da nisam mnogo izgubio od doživljaja redovnosti studija. Sama online nastava se odvija nesmetano. Je li dosadnije ovako? Svakako. Da li je teže? Studentu manje, profesoru više. Odsustvo eye contacta i neverbalnog feedbacka im jako fali. Rekli su nam to. A kako i ne bi? Najveći broj njih su psiholozi.

Kako nameravaš da provodiš svoje dane u samoizolaciji? Neki bi rekli da su vredni Master studenti generalno uvek u samoizolaciji? 🙂

djordje trikos city london

Ko vam je to rekao? Za mene je samoizolacija užasno ograničavajuća stvarnost. Faktički, sve što sam radio do pre koji dan je bilo suštinski suprostavljeno samoizolaciji. Trudio sam se da budem vrlo mobilan, da upoznajem grad i u velikoj meri sam u tome uspevao. Laptop na leđima, naravno. Učenje i rad svuda. Veruj mi, čak i u Brewdog pivnici (jedan od britanskih brendova koje najviše cenim). Ali pazi, meni je kao nekom ko se razvija u oblasti behavioural science to dosta i povoljno. Moraš da posmatraš ljude. Da uočavaš vezu između koncepata o kojima učiš i ponašanja u realnom svetu.

Već sam napomenuo koliko je bilo bitno da pratim promenu ponašanja u tranziciji od najdinamičnijeg grada na svetu ka primirivanju, ali i hvatanju zaleta za život nakon pandemije. A biće ga, normalno. Jednako je, međutim, važno bilo i da pratim ponašanje ljudi i u najregularnijim uslovima. U neku ruku bi moglo da se kaže da ću odavde da odem sa izuzetno bogatim iskustvom o rasponu reakcija ljudi u jednom od najkomercijalizovanijih okruženja na planeti. Ne smem ja da se žalim. U neku ruku imam akademsku i profesionalnu dužnost da taj raspon odluka i ponašanja pedantno zabeležim.

Pošto studiraš bihejvijoralnu ekonomiju (Behavioural Economics) baviš se predviđanjima ponašanja potrošača? Na tviteru si spomenuo pojam Zamor opreza (Behavioural fatigue)?

Kad smo već kod opreza, bio bih nešto oprezniji sa tim izrazompredviđanje ponašanja potrošača”. Pre se radi o pokušaju uočavanja određenih pravilnosti u donošenju odluka, te uticaju na smer donošenja odluka mekim intervencijama, a tek onda o predviđanju, koje samo po sebi nije ni blizu savršenom. Povrh toga, radi se o ponašanju ne samo potrošača, već i ljudi u najširem smislu. Pa i političkom ponašanju. Donošenju odluka birača i građana. Prevashodno u tom kontekstu, a ne u komercijalnom, je važan taj pojam behavioural fatigue. Videli smo da je u ranoj fazi projektovanja odgovora na pandemiju to bio vrlo vruć izraz. Meni je prijatelj sugerisao da bi najbolje bilo da ga u datom kontekstu prevedem kao zamor opreza. O čemu se, naime, radi? Očekivanje vodećih naučnih savetnika Vlade Ujedinjenog Kraljevstva je bilo da će u određenom trenutku disciplina građana u toku samoizolacije da popusti.

Njihov cilj (UK vlade) je bio da ljude pozovu na somoizolaciju u onom trenutku koji bi obezbedio da kada do popuštanja discipline dođe, a veruje se da će izvesno da dođe, to bude najmanje opasno po hronične bolesnike i osobe koje se teže bore s virusom. Danas smo svedoci da su ljudi koji su savetovali Johnsonov kabinet da obrati pažnju na taj fenomen bili u pravu, iako su akademici iz moje discipline inicijalno uputili javno pismo u kojem su tražili da Vlada priloži dokaze da će efekti zamora da se ispolje i u ovoj krizi. Pogledajte Italiju.

Tu svako, međutim, radi svoj posao kako treba, napisaću ovih dana jedan tekst o tome. Na akademicima je da traže dokaze, na donosiocima odluka da preuzmu odgovornost.

master u lodonu engleska

Kada sve ovo prođe, koji su tvoji planovi na kraju i posle Mastera?

Da budem među donosiocima odluka. Zapravo, u najmanju ruku blizu njih. Ne zatvaram vrata daljem akademskom usavršavanju, ali mene nikad nije napuštala želja da fenomene za koje, evo priznajem, gorim, uočavam ili testiram u realnom svetu. Ljudi koji me dobro poznaju kažu da ja ne mogu ni bez jednog ni bez drugog. Ni bez akademije ni bez struke. Moguće. Ono što ja znam jeste da nauka kojom se bavim, uz sve nedostatke, može da da ozbiljan doprinos u sferi svakodnevnog komercijalnog i političkog oglašavanja, ali i u oblastima najtežih strateških odluka. Ovih dana sam, rekao bih, osvestio koliko me zanima fenomen rizika kao takav. Znao sam često da pišem o rizicima po brendove, kompanije, ali i čitavu zajednicu. Pandemija mi je otvorila oči i dala mogućnost da shvatim da su mi misli prečesto prožete pitanjem “Šta može da krene naopako?”

Napravio sam zato neke korake u tom smeru, kontaktirao neke od velikih autoriteta u disciplini. Dobri su izgledi da će i moja disertacija da se bavi vezom između percepcije rizika i pažnje. Šta može da krene naopako?

……………….

Hvala! Đorđa Trikoša možete pratiti na twitteru @trikosh


Ako želite na studije u inostranstvu pošaljite nam besplatan upit

[contact-form]

The post Studije i život u Londonu tokom Korona virusa – intervju sa Đorđem Trikošem appeared first on Kako na Master - INO EDUKACIJA.

Saznaj sve o Master studijama u Milanu – Universita Cattolica Webinar 28.april 2020.

$
0
0

Interesuju te studije i stipendije u Italiji? Ima li boljeg načina da se informišeš i saznaš sve o master studijama u Italiji nego sada kada smo svi kod kuće i kada imaš priliku da to uradiš online. Zato pripremi sebi topli nes/čaj, svesku i olovku i pridruži nam se u utorak, 28. aprila, u 19h na Webinaru Univerziteta Cattolica iz Milana.

Webinar će držati regionalni menadžer Univerziteta Cattolica i naš dugogodišnji saradnik gospodin Matteo Magnani, a kako biste čuli i kako studije izgledaju iz prve ruke, priključiće mu se i naša studentkinja Angelina Odadžić.

Prijave se vrše putem formulara na dnu teksta, nakon čega ćete dobiti mejl sa linkom za pristup webinaru.

Master studije u Italiji

Na našem sajtu Ino Edukacija i blogu Kako na master možete pronaći brojne tekstove vezano za studije i stipendije u Italiji. Važno je da znate da u Italiji master studije traju jednu ili dve godine.

Jednogodišnji ili Specialised Master je namenjen svima koji žele da promene pravac školovanja u odnosu na osnovne studije, žele da uče kroz praktične radove i pripreme se za tržište rada.

Dvogodišnji ili Laurea Magistrale je prilagođen studentima koji žele da se akademski usavršavaju, zađu dublje u nauku,budu potkovani temeljnim teorijskim znanjem i kasnije upišu doktorske studije.

Nakon oba imate Master zvanje i koji ćete odabrati zavisi isključivo od vaših ciljeva nakon studija, prethodnih kvalifikacija, finansijskih mogućnosti i želja.

Studije na Univerzitetu Cattolica

Univerzitet Cattolica se nalazi u top 200 univerziteta na svetu iz 10 naučnih oblasti, a u Italiji je rame uz rame sa Bocconi univerzitetom. Većina studenata se pre odluči za Cattolicu zbog činjenice da mnogi profesori predaju na oba univerziteta, školarina je jeftinija i veliki je izbor programa na engleskom jeziku, a kvalitet studija i prepoznatost diplome na visokom nivou.

Jednogodišnji akademski master programi na engleskom su:

Credit Risk Management (second level Master), Corporate Communication, Cultural Diplomacy (kampus Rim),  Economics and Finance (second level Master), International Business, International Business Executive, International Cooperation and Development, International Marketing Management, International Relations, International Screenwriting and Production (svake druge godine), Luxury Goods Management, Strategic Management for Global Business, Viticulture and Enology, Arts Management, Data Science for Management, International Relations, Middle Eastern Studies.

Dvogodišnji akademski master programi na engleskom jeziku su:

Actuarial Science for Insurance, Agricultural and Food Economics, Banking and Finance, Data analystics for Business and Economics, Economics, Global Business Management (kampus Pjaćenca), Healthcare Management (kampus Rim), Innovation and Technology Management, Management, Methods and Toplics in Arts Management.

Cena studija zavisi od izbora programa i kreće se od 7 500 do 12 000 evra.

‘’Ja studiram međunarodne odnose na osnovnim studijama.To se može povezati sa političkim i društvenim naukama i daje niz mogućnosti posle završetka studija, jer su predmeti isplanirani tako da zadovolje svaku društveno/poslovnu sferu. Program je koncipiran tako da uprkos tome što se uglavnom moje studije zasnivaju na politici, imam mogućnost da upoznam i ekonomije temeljno zahvaljujući organizaciji kursa i profesorima koje imaju niz godina usavšavanja i iskustva u ovoj oblasti. Takođe, često imamo prilike da slušamo govore konzula i ambasadora, njihova mišljenja i iskustva, kao i brojnih kompanija koje uvek žele da regrutuju mlade i vredne studente za svoje programe i prakse. Posle upisa studija dobila sam punu Educatt stipendiju, što mi je mnogo značilo.’’ – Angelina Odadžić, student međunaronih odnosa na Cattolici

Prijava preko Ino Edukacije

Ino Edukacija je broj 1 u Srbiji i broj 2 partner na svetu Univerziteta Cattolica, imamo odličnu dugogodišnju saradnju i predstavnici smo za naš region.

To znači da su naše savetodavne usluge i prijava besplatne, podrška smo tokom celog procesa i upis je olakšan ukoliko ispunjavate sve uslove.

Prijavite se za WEBINAR i saznajte sve informacije o studijama u Italiji

Webinar platforma je jednostavna za upotrebu i sve što vam je potrebno su računar/lap top i internet konekcija. Nakon prijave, poslaćemo vam link za pristup webinaru.

Datum: utorak, 28. april 2020.

Vreme: 19h

Prijavite se putem formulara ispod i poslaćemo vam link za webinar kao i podsetnik pre početka.

[contact-form]

 

The post Saznaj sve o Master studijama u Milanu – Universita Cattolica Webinar 28.april 2020. appeared first on Kako na Master - INO EDUKACIJA.

Kako je studirati u Švedskoj? Iskustvo Milice Čičić

$
0
0

Naša studentkinja Milica Čičić odabrala je da svoje Master studije završi u Švedskoj, na državnom univerzitetu Jonkoping. Saznajte kakvo je njeno iskustvo sa upisom, studijama i životom u Švedskoj.

studije u švedskoj

Zašto si odabrala baš Švedsku za studije?

Švedsku sam izabrala, rekla bih sasvim slučajno. Prvenstveno sam htela da apliciram samo u Italiju, u Milano, ali sam pre apliciranja posetila “Sajam studiranja u inostranstvu”, organizovan od strane Ino Edukacije u Beogradu i dobila nova saznanja. Na sajmu sam želela što više da saznam o studijama u Milanu i sasvim slučajno sam ugledala predstavnicu Univerziteta iz Jonkopinga, Švedske. Sama prezentacija univerziteta mi se veoma dopala, tako da sam u narednim danima počela intenzivno da razmišljam o slanju prijave i na taj fakultet, pored prijave za Milano.

Pored pozitivne prezentacije, dopala mi se činjenica da je za državljane Evropske Unije potpuno besplatno studiranje na fakultetu u Jonkopingu, što je meni pogodovalo, jer posedujem mađarski pasoš.

Takođe sam pronašla i smer koji mi se veoma dopao, saznala više o samom gradu i studentskom životu tamo, i na kraju sam uz pomoć Ino Edukacije poslala prijavu i u Švedsku. U roku od par meseci saznala sam da sam primljena!

Da li je Švedska opravdala tvoja očekivanja?

Švedska je u potpunosti opravdala moja očekivanja. Jako sam zadovoljna studijama i studentskim životom tamo. Za samo par dana sam uspela da se uklopim i naviknem na novi način života. Vremenom sam pronašla i nove prijatelje, sa kojima se družim skoro svaki dan. Švedski obrazovni sistem je opravdano jedan od najboljih u Evropi. Na fakultetu smo imali prilike da steknemo i teorijska i praktična znanja, koja su nam neophodna za buduću karijeru. 

master studije švedska

Studiraš na Univerzitetu Jonkoping. Reci nam više o tvom univerzitetu i Master studijama?

Jonkoping Univerzitet je jedan sjajan internacionalni univerzitet koji se sastoji iz više fakulteta, među kojima je i Ekonomski fakultet, tačnije “Jonkoping International Business School” koji sam ja izabrala. Pored toga što je ovaj fakultet poznat u Švedskoj i generalno u Evropi, on poseduje i duplu akreditaciju. Fakultet nudi sjajne programe kako za osnovne tako i za master studije. Takodje, master studenti mogu birati izmedju brojnih programa na engleskom jeziku koji su u trajanju od 1 ili 2 godine. 

Ja sam izabrala master program International Marketing u trajanju od jedne godine. Ovaj program se sastoji od 6 predmeta plus master (završni) rad. Program je u potpunosti opravdao moja očekivanja. Pored stečenog teoretskog znanja, imali smo puno praktičnih primera i mogućnosti da nova saznanja primenimo i u praksi. U okviru svakog predmeta imali smo grupne radove, gde smo sarađivali sa lokalnim kompanijama. Za mene je ovo iskustvo bilo potpuno novo, sa obzirom da sam osnovne studije završila u Srbiji, gde u nastavi generalno teorija preovladava bez puno prilika za praktičan rad. Svi predmeti koje smo slušali su savremeni i veoma korisni. Dopalo mi se i to što je odnos studenata i profesora mnogo opušteniji nego u Srbiji. Profesori su sjajni predavači, uvek su dostupni, spremni za razgovor i da pomognu studentima kad god im je pomoć potrebna.

4

Ostao mi je još samo jedan premet do kraja, kao i master rad. Iskreno mi je žao što se ova priča privodi kraju, zato što mi je bilo prelepo studirati ovde. Srećna sam zbog svih novih kako praktičnih tako i teorijskih saznanja i veština koja sam stekla na ovom fakultetu. Takođe, srećna sam što sam upoznala mnogo novih ljudi koji su mi postali dobri drugovi.

Kakav je studentski život u Švedskoj? Da li tamo mladi žive drugačije nego u Srbiji? Ipak su to veoma različite kulture…

Studentski život u Švedskoj je u potpunosti drugačiji u odnosu na život u Srbiji. Kada studirate u Jonkopingu imate priliku da se upoznate sa studentima iz čitavog sveta. Ovde je studentski život potpuno internacionalizovan, u smislu da studenti iz raznih zemalja studiraju i žive zajedno. 

emigracija u švedsku

Univerzitet u Jonkopingu stavlja ogroman akcenat na internacionalizaciju. Smerovi su sastavljeni od studenata iz različitih zemalja, a komunikacija je isključivo na engleskom jeziku. Cilj fakulteta jeste da se studenti osećaju prijatno u internacionalnoj atmosferi i da se što pre naviknu na nove uslove. Upravo zato fakulteti pored nastave nude brojne aktivnosti, sportska dešavanja, sajmove, studentske zadruge i organizacije gde svaki student ima priliku da se učlani. 

Što se tiče stanovanja, Univerzitet ima u ponudi brojne domove i stanove, gde studenti mogu da žive. Proces apliciranja za dom je jednostavan i svakom studentu koji se prijavi je smeštaj zagarantovan. Čak i u domovima je atmosfera u potpunosti internacionalizovana, ja lično živim sa tri devojke koje su iz različitih zemalja (Italija, Nemačka i Panama), a opet se super slažemo. Mislim da se za kratko vreme svaki student može navići na novu atmosferu i pronaći nove prijatelje. 

Život u Jonkopingu nikad nije dosadan! Grad nudi studentima brojne barove, kafiće, klubove, restorane, šetališta i radnje. Pored toga, Jonkoping ima bogatu prirodu, okružen je jezerima i šumama koja su divna za izlete i šetnje. 

Život i kultura jesu drugačiji nego u Srbiji. Kako stariji tako i mladi Šveđani su maksimalno fokusirani na rad i studiranje, veoma su disciplinovani i vredni. Po karakteru su mnogo povučeniji od nas, i treba im vremena da steknu nova poznanstva sa internacionalcima. Međutim, po pitanju kafa i druženja sa prijateljima, Šveđani su slični Srbima. Vole da se druže i da provode vreme zajedno. Kafići su vikendima puni i grad oživi. Mladi u Švedskoj vole druženja, izlaske i provod sa društvom. Svaki vikend je grad pun mladih u barovima, restoranima i klubovima.

Ovih dana puno se spominje kako su anti-Covid19 mere u Švedskoj veoma blage. Koje je tvoje mišljenje o tome?

Kada je počela cela ova situacija sa Covid19 virusom, odbor Univerziteta je u par dana prebacio nastavu online i zatvorio kampus da bi sprečio širenje virusa. Mislim da je to bila dobra odluka, jer je na dnevnom nivou na kampusu cirkulisalo više hiljada studenata, gde bi se virus jako lako proširio. Online nastava funkcioniše dobro i brzo smo se navikli na ovaj vid rada.

2

Što se tiče mera koje su sprovedene na teritoriji cele države, one jesu blaže nego u ostalim Evropskim državama. Ne postoji karantin niti policijski čas kao na primer u Srbiji. Kafići, restorani, radnje i dalje rade. 

Moje mišljenje se stalno menja, čas se slažem sa merama koje Švedska sprovodi, čas se ne slažem. Svakodnevno pratim situaciju i informišem se. Međutim u poslednje vreme, videvši kako broj obolelih kao i preminulih brzo raste, smatram da su strože mere neophodne i da taktika koja se sprovodi nije u potpunosti dobra. Ali kao što većina kaže, tek na kraju kad se sve smiri ćemo videti čija taktika je bila najbolja. 

Za kraj, reci nam svoje planove za budućnost?

Imam raznih planova za budućnost. Nakon završetka studija, u planu mi je naravno traženje i apliciranje za poslove kako u Švedskoj, tako i kod kuće u Srbiji ili Mađarskoj. Želela bih što pre da stečeno znanje na ovom fakultetu primenim u praksi.  Sjajno je što je diploma ovog fakulteta priznata svugde u svetu, pa postoji mnogo opcija za budućnost.

Srećno!


Na studije u Švedskoj se preko Ino Edukacije možete prijaviti besplatno i direktno. Pošaljite nam upit: ino edukacija logo border

[contact-form]

 

The post Kako je studirati u Švedskoj? Iskustvo Milice Čičić appeared first on Kako na Master - INO EDUKACIJA.

Studiraj u Nemačkoj – online informativne sesije 13. i 14. maj 2020.

$
0
0

Da li želite da saznate više o studiranju u Nemačkoj?

Posetite naše onlajn sesije sa predstavnicima nemačkih univerziteta i informišite se iz prve ruke.

Online informativne sesije traju dva dana:

  • Sreda, 13. maj 2020. godine od 14h do 17h
  • Četvrtak, 14. maj 2020.godine od 14h do 17h

Čak 10 nemačkih univerziteta predstaviće vam se putem interneta (prvi dan 5 univerziteta i drugi dan 5).

Kroz prezentacije predstavnika univerziteta upoznaćete njihove institucije, studijske programe i sistem studiranja u Nemačkoj. Online informativne sesije će se obaviti na engleskom jeziku.

Nakon prezentacija i diskusije sa fokusom na opšta pitanja u vezi sa studiranjem u Nemačkoj, postojaće dvosatni vremenski slot u kojem možete postaviti direktna pitanja predstavnicima nemačkih  univerziteta.

Agenda događaja

Sreda, 13. maj sa početkom u 14h

*German Academic Exchange Service

  1. University of Applied Sciences Osnabruck
  2. HTW Berlin – University of Applied Sciences
  3. University of Erlangen – Nurnberg
  4. RWTH Aachen University
  5. Dresden University of Technology

Četvrtak, 14. maj sa početkom u 14h

  1. Brandenburg University of Technology Cottbus – Seftenberg
  2. Berlin School of Economics and Law
  3. Ilmenau University of Technology
  4. University of Mannheim
  5. Offenburg University of Applied Sciences

*Imprint

Registracija

Događaj je online i prisustvo je besplatno. Sve što je potrebno da uradite je da se registrujete putem formulara na ovom linku i dobićete uputstva za pristup događaju.

Na datom linku se nalazi i prezentacija sa detaljnim informacijama o događaju i učesnicima.

Vidimo se!


 

The post Studiraj u Nemačkoj – online informativne sesije 13. i 14. maj 2020. appeared first on Kako na Master - INO EDUKACIJA.


Otvorene prijave za CEEPUS Erasmus + razmene

$
0
0

CEEPUS je Erasmus + univerzitetska razmena zemalja Balkana sa zemljama Centralne Evrope za koju se mogu prijaviti studenti, istraživači profesori. Razmena može biti kratka (par dana do 3 meseca) i duža (od 3 meseca na više) standardno jedan ili dva semestara. Mogu se prijaviti državljani Srbije, Bosne, Crne Gore i Kosova*.

Šta znači ići na razmenu

Znači da ćete provesti period na drugom univerzitetu u inostranstvu, pratiti tamo i polagati ispite, a zatim će vam ti ispiti biti priznati na vašem fakultetu, jer je već potpisan sporazum. Sa razmenom nećete dobiti stranu diplomu već samo sertifikat da se bili na razmeni, ali i fenomenalno iskustvo. Kako se CEEPUS odnosni na razmene u Sloveniji, Slovačkoj, Mađarskoj, Češkoj, Poljskoj, Rumuniji i Bugarskoj, većina studenata se lepo provede zbog sličnog mentaliteta a ipak novog okruženja.

Kolika je stipendija

Ona varira od zemlje do zemlje, i nije nešto velika, od 200 do 600 EUR za studente. Neke zemlje obezbeđuju i smeštaj i bonove za menzu, ali opet ni ove zemlje nisu toliko skupe za život. Ipak, računajte da će vam možda biti potrebna i neka sopstvena sredstva. Informacije o stipendija i uslovima pogledajte ovde klikom na zastavu.

Rok za prijavu je 15.jun

CEEPUS koordinira lokalna Tempus kancelaija. Prenosimo poziv Tempus kancelarije iz Srbije. Svi zainteresovani studenti državnih visokoškolskih ustanova u Srbiji koje učestvuju u CEEPUS programu mogu se prijaviti za stipendiranu mobilnost u 2020/21. godini do 15. juna 2020. Nakon ovog roka, očekuje se da će, u skladu sa uobičajenom praksom, zaključno sa 31. oktobrom trajati sledeći konkursni rok, u kome će prijava za mobilnost biti moguće takođe u okviru CEEPUS mreža. O eventualnim izmenama u vezi sa procesom prijava do kojih može doći u svetlu međunarodne epidemiološke situacije, kandidati će moći da se informišu na zvaničnom sajtu CEEPUS programa. Detaljnije o prijavi za CEEPUS razmenu se možete informisati na sajtu Fondacije Tempus.

studije u sloveniji

Ko može da se prijavi

Ovo je multilateranlna razmena, što znači da za razmenu mogu da se prijave studenti i zaposleni sledećih univerziteta i visokih škola.

SRBIJA

  • Business and Technical College of Applied Studies, Uzice
  • Polytechnical Engineering College, Subotica
  • State University of Novi Pazar
  • Technical College, Cacak
  • University in Prishtina with temporary seat in Kosovska Mitrovica
  • University of Arts in Belgrade
  • University of Belgrade
  • University of Kragujevac
  • University of Nis
  • University of Novi Sad

BOSNA I HERCEGOVINA

  • University of Banja Luka
  • University of Bihac
  • University of East Sarajevo
  • University of Mostar
  • University of Sarajevo
  • University of Tuzla
  • University of Zenica

CRNA GORA

  • Faculty for Montenegrin Language and Literature in Cetinje
  • University of Donja Gorica
  • University of Montenegro

Kako se prijavljuje

Prijava preko CEEPUS sajta a više informacije možete saznati u lokalnim Erasmus+ i Tempus kancelarijama.


Ako vam je potrebna pomoć u izradi dokumentacije i slanja prijave pošaljite upit ispod:

[contact-form]

The post Otvorene prijave za CEEPUS Erasmus + razmene appeared first on Kako na Master - INO EDUKACIJA.

Ino Edukacija na novoj lokaciji!

$
0
0

Obaveštavamo vas da Ino Edukacija otvara vrata svoje kancelarije za sve studente i roditelje od 18. maja 2020. godine na adresi Makedonska 30, Eurocentar, u Beogradu. Zakažite svoj sastanak sa INO mentorima na vreme!

Ino Edukacija centar za školovanje u inostranstvu je proširio svoje kapacitete i kancelarije, tako da od sada pomoć prilikom procedura i upisa na univerzitete, srednje škole i kurseve jezika u inostranstvu INO tim pruža na novoj adresi – Makedonska 30, Eurocentar, Beograd.

Vrata nove kancelarije su otvorena od 18. maja 2020. godine, a radno vreme je radnim danima od 09h do 17h. Kako bi zaposleni roditelji i studenti imali priliku da zakažu sastanak u terminu koji im odgovara, kancelarija će utorkom raditi u periodu od 11h do 19h. Kancelariji se može pristupiti i iz ulaza u Dečanskoj ulici, a konsultacije se zakazuju.

Click to view slideshow.

Sve studente koji su želeli da upišu svoje osnovne i master studije u inostranstvu ove godine, obaveštavamo da su rokovi na većini naših partnerskih univerziteta još uvek otvoreni! Ukoliko vas interesuju studije na nekom od navedenih univerziteta, možete zakazati besplatan sastanak sa INO mentorima i dobićete sve informacije i slanje prijave potpuno besplatno.

Ukoliko vas interesuju studije u inostranstvu ili imate pitanja, pošaljite nam besplatan upit:

[contact-form]

 

 

The post Ino Edukacija na novoj lokaciji! appeared first on Kako na Master - INO EDUKACIJA.

Studije sporta u Mursiji – UCAM University Murcia

$
0
0

Danas prenosimo iskustvo Alena Ninkova koji je za naš sajt podelio svoje utiske sa master studija iz oblasti sporta na UCAM Univerzitetu u prelepoj Mursiji. Odgovore na pitanja koja smo mu pripremili pročitajte u intervjuu ispod.

Kako si se odlučio da svoje studije nastaviš u inostranstvu i zašto si odabrao studije u Španiji?

Konstantno tražeći najbolju opciju za dalje usavršavanje u sferi kondicione pripreme sportista i nakon što sam pronašao internet stranicu fakulteta sa programom koji mi se izuzetno svideo i razgovora sa nekoliko studenata koji su završili ovaj Master program odlučio sam da nastavim svoje studije na UCAM-u.

Kako izgleda tvoj život u Mursiji i koliko je različit u odnosu na život ovde?

Razlika između mog života u Srbiji u Novom Sadu i Mursiji je u tome što je Mursija studentski grad u koji dolazi da studira veliki broj studenata iz raznih zemalja, gde imate mogućnost da ostvarite puno kontakata svuda po svetu, po meni jedna isto bitna razlika je to što je more blizu tako da mogu, kad imam dovoljno vremena, da odem na neku od obližnjih plaža. Takođe, ima mnogo sličnosti sa Novim Sadom odakle sam, kafići i restorani su puni vikendom, grad je izuzetno čist i ima dosta događanja sportskih, kulturnih…

Studije u Mursiji (2)

Studiraš na UCAM Univerzitetu u Mursiji, kaži nam nešto više o svom fakultetu, programu i sistemu studija. Da li je ispunio tvoja očekivanja?

Fakultet je dobro organizovan i ima više programa na osnovnim, master i doktorskim studijama. Master program koji sam odabrao se zove High Performance Sport: Strength and Conditioning. Izuzetno mi se sviđa što mi svaki predmet koji slušam na fakultetu predaje više profesora koji su svi eksperti u tom polju i dolaze iz raznih zemalja, tako da o određenoj temi mogu da čujem različita mišljenja. U okviru nastave imate osim teorijskog dela i praktičan deo, tako da sve što budete naučili na teorijskom delu predavanja imate priliku i praktično da primenite. Program se sastoji od devet predmeta i Master rada, a nastava se odvija na engleskom jeziku. Izuzetno sam zadovoljan ovim master programom, jer mi je omogućio da uvećam znanje i usmerio ka pravom putu kako bih postao stručnjak u ovoj oblasti.

Da li možeš da nam kažeš nešto više o troškovima života u Mursiji i na šta budući studenti da obrate pažnju?

U zavisnosti kakav životni stil imate, toliko i troškovi mogu biti različiti, u zavisnosti gde se nalazi stan koji iznajmljujete, da li pripremate hranu u stanu ili jedete napolju, koje sredstvo prevoza koristite i ostale potrebe, troškovi mogu da variraju. Jedino što vam sigurno mogu reći jeste da moji troškovi nisu znatno veći nego kod kuće. Više informacija o pojedinim detaljima možete da dobijete od fakulteta, sa brojkama koje su neki minimum koji vam je potreban za mesečne troškove.

Studije u Mursiji (3)

Da li imaš savet za studente koji razmišljaju o studijama u Mursiji? Možda nešto što bi voleo da si znao pre odlaska na studije.

Jednu stvar koju sam primetio kad sam došao je da se engleski slabo priča, tako da bih budućim studentima preporučio da nauče španski bar na nivou osnovne komunikacije. Na fakuletetu svi govore engleski i tamo ćete moći i bez španskog jezika, ali izvan fakulteta će vam trebati kako bi vam svakodnevni život bio lakši.

I za kraj podeli sa nama svoje planove nakon studija.

Planovi su mi za početak da radim u nekom klubu kao kondicioni trener, izuzetno bih voleo da to bude timski sport: fudbal, košarka ili futsal. Naravno, ne odbacujem mogućnost rada u individualnim sportovima, kao ni rad sa pojedincima iz nekog timskog sporta. Sve zavisi od toga koje mi se šanse budu ukazale nakon završetka ovog master programa.

Hvala na izdvojenom vremenu i srećno u daljoj karijeri!

Ino Edukacija je direktni predstavnik UCAM Univerziteta iz Mursije i upis i prijava su direktni i besplatni!


Ukoliko vas interesuju studije u inostranstvu, pošaljite nam besplatan upit:

[contact-form]

The post Studije sporta u Mursiji – UCAM University Murcia appeared first on Kako na Master - INO EDUKACIJA.

Bečka škola – iskustvo za ceo život!

$
0
0

Za svega 4 dana, ovaj grad je uspeo da me očara u potpunosti! Prelepi bulevari, arhitektura, kultura ljudi i tradicija institucija, poseta Operi i dah starih vremena! Podsetila sam se zašto kažemo za nekog sa lepim manirima Bečka škola – jer je kultura utkana u ovaj divni grad.

Beč je blizu

Kratkim letom od sat vremena brzo se stiže u Beč. Sam bečki aerodorom nije toliko daleko od grada, treba vam pola sata automobilom do centra ili 20 minuta metroom. Prvi utisak koji stičete je da je sve izuzetno čisto i uređeno. Beč je proglašen za grad sa najboljim kvalitetom života na svetu, tako da će vas, pored sjajnih univerziteta, razmaziti i grad. Arhitekutura Beča, parkovi, okruženje vas ostavljaju bez daha. Mogu samo da zamislim koliko se lako mogu naviknuti stanovnici ovog grada na svakodnevnu lepotu koja ih okružuje.

cab-427926_1280.jpg

Beč je studentski grad

Iako veliki grad, Beč ima sjajnu infrastrukturu koja podržava kvalitet života svojih građana, te ništa nije daleko niti naporno. Beč ima više od 100 hiljada studenata, pa je puno sadržaja predodređeno za studente, ukljujući i studentske popuste, biblioteke, studentske klubove, ali i raznovrsni noćni život od Opere od srpskih diskoteka 🙂 Iako grad odiše luksuzom, troškovi života su manji nego u Parizu ili Londonu, a studenti lako mogu da nađu studentski posao (20 sati nedeljno). U poseti Beču provela sam vreme na univerzitetima Modul i Webster, gde je zadovoljstvo studenata uslovima i kvalitetom nastave najviši u odnosu na ostale univerzitete.

studije na websteru beč.jpg

Beč je na visini

Modul Univerzitet se nalazi izvan centra grada, na brdu u 19. distriktu, jednom od najelitnijih delova Beča. Ovo će vam svakako potvrditi vinogradi koji se nalaze ispod Modula, kao i izgled kuća na putu do vašeg fakulteta. Postoji nekoliko autobuskih linija koje frekventno voze tom rutom. Fakultet je okružen zelenilom, prolazite kroz šumovite predele dok ne dođete do zgrade koja se nalazi na samom vrhu. Ono po čemu je zgrada Modula poznata je terasa sa koje se pruža predivan pogled na ceo Beč. Studenti često borave na toj teresi, leti se organizuju druženja, predavanja, ali i roštilj i zabave. Ono što je bio moj prvi utisak je tišina. Sama činjenica da se nalazite pomalo izolovani u prirodi jeste smirujuća, a opet ste na svega dvadesetak minuta od centra. Savršena oaza za studente.

studije na modulu beč modul.jpg

Učionice su prilično svetle, kao i sve druge prostorije, savremeno opremljene za rad. Svuda su ćoškovi udobno namešteni za odmor studenata i druženje. U okolini zgrade univerziteta videćete često veliki broj sportista i rekreativaca koji planinare, trče ili samo uživaju u pogledu. Modul bi bio, u tom slučaju, savršen izbor za budućeg preduzetnika sa sportskim duhom! Takođe, još jedan od utisaka je veliki broj internacionalnih studenata sa svih strana sveta, koji pohađaju programe u oblasti biznisa, turizma i marketinga. 

Beč je u centru

Jedan dan svog boravka posvetila sam obilasku centar grad. Kao centar Evrope, pored prelepe okoline, Beč ima i izrazito lep centar grada u kome se nalaze mnogobrojne tradicionalne zgrade i očuvane palate. U jednoj palati iz 1826. godine se nalazi i Webster univerzitet.

Prostrani lobi na ulazu, širina hodnika, kao i 5 spratova na kojima su raspoređene učionice i departmani ostavlja utisak tradicije i utemeljenosti ovog univerziteta koji već 40 godina radi u Beču. Na svakom spratu je zajednička kuhinja za studente i mnoštvo mesta za odmor i opuštanje. Učionice su prilično udobne, grupe su vrlo male, te je sve pregledno profesoru prilikom predavanja, insistira se na interakciji i učestvovanju. Što znači – bez telefona i zevanja na času! 🙂 Webster je poznat po svojim labaratorijama za studente psihologije koji imaju prilike da koriste aparat za merenje rada mozga kao i za analizu facijalnih ekspresija. Unikatni su u tom smislu, retko koji univerzitet pruža ovakve uslove svojim studentima za istraživanje. Tu je svakako i studio za studente medija koji imaju priliku da oprobaju naučeno na delu!

webster vienna.jpg

Webster Beč je deo Webster univerziteta iz Amerike, te pruža studentima priliku da studiraju po američkom progradu u centru Beča. Polovina studenata je upravo iz Amerike, te osim prijatelja iz Austrije, Rusije i drugih evropskih država, stećićete i puno prijatelja iz Amerike.

Beč je kultura

Dva poslednja dana u Beču bila su namenjena znamenitostima grada. Za prvu posetu neizostavno je da posetite Prirodnoistorijski muzej koji ima više od 3 miliona eksponata u svojoj kolekciji! Sama ornamentika i istorija muzeja će svakako ostaviti veliki utisak na vas. Spoljašnosti zgrada koje vas okružuju čine da se osećate kao da ste član kraljevske porodice iz 18. veka! Ovakvom utisku doprinela je i poseta bečkoj operi koja predstavlja jedan specifičan i unikatan doživljaj. Svako ko boravi ili živi u Beču bi trebalo sebi da priušti ovakvo iskustvo. Beč je prepun poznatih muzeja, katedrala, pa čak i samih ćoškova ulica koji imaju svoju istoriju. Ono što je interesantno je takođe što u ovoj velikoj evropskoj prestonici se često odvijaju koncerti poznatih svetskih zvezda. Više neće biti potrebe da odlazite u drugu državu zbog koncerta, Bon Jovi, Metallica ili Rammstein će svirati u vašem gradu!

bečka opera.jpg

Beč je zabava

Neizostavni su i restorani, ali ono što je poseban trend u Beču su svakako rooftop-ovi pojedinih hotela i kafića. INO tim predlaže da posetite predivan Das Loft bar u hotelu Sofitel, sa kog se pruža veličanstven pogled na ceo Beč! Ceo bar (i restoran) je okružen staklom 180 stepeni, tako da sa njihovog 18. sprata imate grad na dlanu. Univerziteti Beča su svakako svesni grada u kojem se nalaze, te tako svojim studentima rado preporučuju mesta koja teba da posete. Modul čak ima i svoj mali priručnik top 10 Vienna City Guide koji vas informiše o najboljim kafićima, restoranima, festivalima, kao i mestima koje bi trebalo da posetite za vikend ili da odvojite jedan dan za obilazak.

Beč je škola

Beč je glavni grad za školovanje ljudi iz Srbije i celog Balkana već vekovima. Osim na nemačkom, sada je moguće studirati i na engleskom jeziku na Websteru i Modulu, a nemački učiti tokom studija. Tokom svog boravka posetila sam više restorana i kafića, probala čuvenu saher tortu i bečku kafu, uživala u sladoledu, ali ono u čemu sam najviše uživala su maniri i ljubazno ponašanje ljudi. Ne kažu ljudi bez razloga Bečka Škola. Već smo imali iskustva da tokom studija naši studenti u Beču veoma sazru i postanu prava gospoda i gospođice s kojima je zadovoljstvo razgovarati i sarađivati, i to jeste nešto što je jedinstveno za Beč! Odlazim sada na let za Beograd puna utisaka i sa osmehom se radujem sledećoj poseti Austriji!


Nadam se da vam je moje iskustvo poslužilo. Ukoliko ste zainteresovani za studije u Beču, javite nam se kako bismo zakazali sastanak i izabrali najbolji program i univerzitet za vas!

[contact-form]

The post Bečka škola – iskustvo za ceo život! appeared first on Kako na Master - INO EDUKACIJA.

Besplatne studije u Sloveniji – 5 bitnih informacija

$
0
0

Slovenija je poslednjih godina postala popularna među studentima, zahvaljujući činjenicama da je blizu, da su studije delom besplatne, da je sličan kulturni kontekst i da je svima to poznata sredina. Pošto vlada dosta polu-informacija na ovu temu, evo pet bitnih informacija koje morate imati u vidu.

Studije na slovenačkom su besplatne

Zbog sporazuma Slovenije sa zemljama Zapadnog Balkana, studije su besplatne za za građane Srbije, Bosne, Crne Gore, Hrvatske, Makedonije i za građane sa Kosova. Ono što studenti često prenebregnu je da su studije na slovenačkom. Slovenački nije srpski, nije hrvatski tj. nije *naš* jezik sa drugačijim akcentom već je to jedan drugi jezik koji traži vreme da se nauči. Mnogi studenti su se iz ovog razloga vraćali kući ubrzo sa studije u Sloveniji jer su potpuno prevideli da će morati da nauče novi jezik i da predavanja i ispiti na slovenačkom nisu nimalo lako. Postoji i čuvena dvojina koja dosta buni naše ljude, to je stari gramatički oblik koji je ranije bio prisutan u staroslovenskom, a sada je opstao samo u slovenačkom i lužičko-srpskom, pa imajte u vidu da će biti jezičkih izazova. Zato, ako planirate da studirate u Sloveniji, krenite da učite jezik bar godinu dana ranije.

Studije na engleskom se (uglavnom) ne plaćaju  na državnim univerzitetima

Pokazalo nam se da je sajt Study in Slovenia često netačan, i da državne osnovne studije na engleskom jeziku postoje samo na Univerzitetu u Ljubljani, kao i Master programi. Na Univerzitetu u Mariboru ne postoje ni osnovne ni Master studije na engleskom. Studije na engleskom jeziku na državnim fakultetima se uglavnom ne plaćaj. Ponekad fakulteti traže trećinu školarine za naše studente, ali treba proveriti sa samim fakultetom. Kao i u Srbiji, svaki fakultet je slobodan da formira svoje školarine.

Preko Ino Edukacije možete direktno upisati studije na Poslovnoj školi DOBA u Mariboru, gde su studije online.

studije u ljubljani

Univerzitet u Ljubljani je niže rangiran od Univerziteta u Beogradu

Slovenija ima dobro univerzitete, posebno u smislu organizacije studentske službe i studentskom života, ali na Šangajskoj listi nalazi se u top 500, a Univerzitet u Beogradu je uglavnom u top 300-400. Univerzitet u Mariboru se ne nalazi u top 500, već na poziciji 700-800.

studije u mariboru

Studentski život u Sloveniji je jeftiniji nego u Zapadnoj Evropi a skuplji nego u Srbiji

Ukoliko ste Sloveniju izabrali imajući u vidu i budžet onda računajte da je život u Ljubljani jeste jeftiniji nego u Engleskoj ili Holandiji, ali jeste skuplji od Beograda. Unutar Slovenije postoje razlike, pa je Ljubljana skuplja od Maribora. Razmislite i o manjim gradovima poput Primorska ili Nove Gorice. Slovenačka agencija za upis studija 2TM dala je sledeći spisak >

Osnovni troškovi (uključujući njihove varijacije) sa kojima se susreću studenti u Sloveniji izgledaju ovako:

Mesečni troškovi (u evrima) Ljubljana Drugi gradovi
Soba u domu pri univerzitetu 150-200 150-180
Soba u privatnom domu 200-250 200
Dvokrevetna soba u domu (cena za jednu osobu) 110-180 100-150
Iznajmljivanje sobe u stanu 300 200-250
Iznajmljivanje garsonjere 450-500 300-350
Ishrana 200-300 200-300
Studentska markica za prevoz 20 20
Internet, bioskop, razonoda 50 50
Put za vikend u Italiju ili Austriju (prevoz u oba smera) 30 30

Tako je studentu u proseku za život u Sloveniji potrebno 500 evra mesečno.

Prijava se radi online i poštom

Prijava se radi online i poštom, i uglavnom ne postoji prijemni ispit. Nije potrebna velika dokumentacija, poput cv i motivacionog pisma, već samo prevedena dokumenta iz škole ili sa fakulteta. Registracija online se radi leti na sajtu EvŠ pa se sve šalje poštom. Ukoliko vam je ova procedura ipak komplikovana možete se prepustiti profesionalcima. Slobodno nas kontaktirajte upitom ispod. Srećno!


Ako želite da studirate u inostranstvu pošaljite nam besplatan upit

[contact-form]

The post Besplatne studije u Sloveniji – 5 bitnih informacija appeared first on Kako na Master - INO EDUKACIJA.

Viewing all 636 articles
Browse latest View live